10 pomysłów na biznes do 10.000zł

10 najlepszych pomysłów na biznes dla osób, których kapitał jest niewielki, nie mają własnego lokalu w centrum miasta, a chciałyby zacząć zarabiać. Do wszystkich pomysłów potrzebny jest tylko niewielki kapitał (do 10.000zł) i ewentualnie miejsce do przechowywania sprzętu (np. w domu lub garażu) czy środek transportu. 10.000zł to kwota nieduża, ponadto można postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy. Zaczynamy – oto najlepsze pomysły na biznes!

1. Wypożyczalnia sprzętu sportowego

Pierwszy pomysł na biznes możesz wziąć pod uwagę jeżeli mieszkasz w atrakcyjnej turystycznie okolicy lub jeśli w pobliżu jest wielu amatorów sportów. Wystarczy miejsce do przechowywania sprzętu, środek transportu do jego przewożenia i dobra reklama. Sprzęt można dowozić turystom bezpośrednio do ośrodków wypoczynkowych a po ustalonym terminie odbierać. Jest to biznes sezonowy, ale w sezonie można sporo zarobić, a każdy zakupiony sprzęt powinien szybko się zwrócić. Co można kupić za 10.000zł?

– rowery – lepiej nie kupować najtańszych, bo mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, z kolei drogie szybko się nie zwrócą. Najlepsze będą rowery turystyczne z solidną ramą. Koszt 1 roweru to ok 1000zł, tak więc za 10.000zł można zakupić 10 sztuk. Można też dodatkowo wypożyczać foteliki rowerowe dla dzieci, przyczepki rowerowe czy rowerki dziecięce. Za dobę wypożyczenia można otrzymać 30-40zł, a inwestycja może się zwrócić przed zakończeniem pierwszego sezonu.

– sprzęt trekkingowy i turystyczny – jeśli do Twojej okolicy przyjeżdża wielu turystów można pomyśleć o sprzętach które mogliby wypożyczać. Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej? Tutaj wyobraźnia nie powinna ograniczać. Wypożyczać można kije do nordic walking, nosidełka turystyczne dla dzieci, namioty turystyczne, sprzęt biwakowy, kuchnie turystyczne, odbiorniki GPS. Za 10.000zł można zakupić pełne wyposażenie takiej wypożyczalni: 10 kompletów kijów do nordic walking (10 szt x 400zł = 4.000zł), 2 nosidełka turystyczne (2 x 500zł = 1.000zł), 2 namioty turystyczne (2 szt po 1.000zł = 2.000zł), kuchnia biwakowa na przyczepce (2000zł), odbiornik GPS 1.000zł. Razem 10.000zł. Inwestycja może się zwrócić już po jednym sezonie.

– sprzęt do sportów wodnych – w Twojej okolicy są rzeki i jeziora idealne do sportów wodnych? Postaw na kajaki lub rowery wodne. Tutaj jednak sam zakup sprzętu nie wystarczy – niezbędna będzie odpowiednia przyczepa do przewożenia sprzętu nad akwen wodny. Co można kupić? Kajak polietylenowy to koszt ok 1500-2000zł/szt., przyczepka do przewozu kajaków co najmniej 4.500zł. Za 10.000zł można mieć przyczepę, 3 kajaki + kamizelki ratunkowe. Rowery wodne to koszt ok 5.000zł za sztukę

– sprzęt do sportów zimowych. Mieszkasz w górach? Niedaleko stoków narciarskich? Wypożyczalnia sprzętu do sportów zimowych może być strzałem w 10! W sezonie zimowym można wypożyczać narty, kijki, deski snowboardowe, buty, rakiety śnieżne czy łyżwy. Za 10.000zł można zakupić 10 kompletów butów narciarskich i nart lub 10 kompletów do snowboardu (deska+wiązania+buty). Na początek powinno wystarczyć a w kolejnych sezonach można rozszerzać inwestycję.

2. Rękodzieło

Jeżeli masz zdolności artystyczne, umiesz wykonywać ozdobne przedmioty, biżuterię czy choćby odnawiać meble to może być biznes dla Ciebie! 10.000zł to idealna kwota na zakupienie materiałów i sprzętu niezbędnego do wykonania rękodzieła. Ręcznie robione przedmioty cieszą się teraz szczególną popularnością. Można je później sprzedawać w Internecie czy w lokalnych sklepach. Co można zakupić za 10.000zł?

– cały ogromny zestaw do tworzenia biżuterii – kwota ta w zupełności wystarczy na zakup półfabrykantów, kamieni szlachetnych, srebra i złota. Do tego zestaw do topienia metali szlachetnych, blachy, szczypce i inne narzędzia do tworzenia eleganckiej biżuterii.

– zestaw do odnawiania mebli + pierwsze meble do przerobienia. Za 10.000zł spokojnie kupimy szlifierkę, zestaw farb i pędzli do drewna, szpachle, papiery ścierne, itp. Na sprzęt wydasz ok 4.000zł, za profesjonalne szkolenie zapłacisz 2.000zł (chyba że już posiadasz taką wiedzę), resztę możesz przeznaczyć na meble, których najlepiej poszukiwać w małych komisach meblowych, na aukcjach internetowych, komorniczych, itp. Obecnie Shabby chic i decoupage są bardzo modne.

– za 10.000zł możesz także stworzyć małą pracownie malarską, kupić profesjonalną maszynę do szycia i produkować ciekawe dekoracje materiałowe, postawić zewnętrzny piec do ceramiki i kupić tonę gliny czy realizować wiele innych pomysłów.

 3. Fotografia przedmiotów

Wiadomo od dawna, że to co ładnie wygląda, lepiej się sprzedaje. Fotografia przedmiotów jest bardzo ciekawą i poszukiwaną dziedziną. A na założenie takiej działalności kwota 10.000zł powinna wystarczyć. Za kwotę można zakupić aparat fotograficzny – lustrzankę, obiektyw, dwie lampy i namiot bezcieniowy. Na profesjonalny program do obróbki grafiki nie wystarczy, ale na początku można używać darmowych programów. Komu oferować swoje usługi? Małym lokalnym sklepom z rękodziełem, komisom meblowym, komisom samochodowym. Gdy przedsiębiorcy zauważą wzrost sprzedaży swoich produktów z pewnością będą kontynuować współpracę.

 4. Usługi porządkowe

Profesjonalne usługi porządkowe wykonywane u klienta cieszą się powodzeniem – pranie dywanów i tapicerek, ozonowanie i dezynfekcja pomieszczeń, mycie okien. Za 10.000zł można zakupić średniej klasy urządzenie do prania dywanów i tapicerek (ceny wahają się od 3.000 do 20.000zł), ozonator (ceny od 300zł do 5.000zł), urządzenie do mycia okien (od 300zł do 1.500zł). W późniejszym okresie można rozszerzyć usługi o mobilne mycie samochodów, porządkowanie nagrobków czy usługi zwalczania robactwa. Wystarczy dobra reklama.

5. Sklep internetowy

10.000zł to kwota, która wystarczy na zakup domeny, hosting, utworzenie sklepu internetowego, pozycjonowanie i promocję. Na zakup pierwszej partii towaru raczej nie starczy, dlatego dobrze, żeby mieć możliwość szybkiego odbioru towaru z hurtowni do dalszego wysłania klientowi. Najlepiej postawić na artykuły niszowe, którymi jeszcze nie jest nasycony rynek.

6. automaty vendingowe

Na pewno nie raz kupowaliście kawę, colę czy chrupki przez automat na dworcu czy szpitalu. Automaty do których wrzuca się pieniądze a one bezobsługowo wydają towar to właśnie automaty vendingowe. A 10.000zł to kwota która wystarczy na jeden nowy automat wraz z zatowarowaniem. Wystarczy znaleźć tylko miejsce w którym przebywa wiele osób, a w pobliżu którego nie ma sklepów, wydzierżawić stanowisko, postawić automat, regularnie go serwisować i uzupełniać oraz wyciągać utarg :). Co można sprzedawać w takich automatach? Możliwości są prawie nieograniczone. Od standardowych napojów gorących w kawomatach, napojów zimnych, chrupek czy przekąsek po przedmioty bardziej pomysłowe. Na zachodzie np. powszechne są automaty z prezerwatywami, spotkałam się także z automatem z mlekiem prosto od krowy we Francji czy nawet z automatem z akcesoriami wędkarskimi i robakami w Szczecinie.

7. usługi kosmetyczne u klientek

Teraz coś raczej dla Pań i to z odpowiednim przygotowaniem. Oferować można wiele usług w domu klienta – zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, makijaż, tipsy, manicure i pedicure, masaże. Za 10.000zł można kupić odpowiednie sprzęty: mobilne składane łózko do masażu i zabiegów kosmetycznych – koszt ok. 4.500zł, profesjonalny zestaw do wykonywania tipsów – ok. 2.000zł, zakup kosmetyków to co najmniej 2.000zł. Do tego trzeba posiadać środek transportu.

8. organizacja imprez dla dzieci

Organizacja imprez dla dzieci to zapewnienie odpowiedniej rozrywki i oprawy uroczystości dla najmłodszych. Najlepiej mieć doświadczenie i znać potrzeby najmłodszych. Za 10.000zł można kupić niezbędne sprzęty do organizacji imprez tematycznych – strojów i rekwizytów – koszt 5.000zł, za drugie 5.000zł można zakupić niedużego dmuchańca do imprez w terenie. Dmuchaną zabawkę ponadto można wynajmować osobno.

9. usługi ogrodnicze

Dzisiejsze tempo życia sprawia, że coraz więcej osób korzysta z usług ogrodniczych. Nie musisz się martwić, jeżeli nie jesteś profesjonalnym ogrodnikiem – na początku możesz swoje usługi ograniczyć do koszenia trawy, przekopywania ogródka czy odśnieżania podjazdów zimą. I właśnie na takie urządzenia wystarczy kwota 10.000zł. Podstawa to dobra glebogryzarka (ok. 5.000zł), kosiarka spalinowa (3.500zł), i kosa spalinowa (ok. 1.500zł). Klientów najlepiej szukać na osiedlach domków jednorodzinnych, w miejscach gdzie stoją domki wakacyjne a właściciele przyjeżdżają tylko na weekendy czy w mniejszych ośrodkach agroturystycznych.

10. Usługi szkoleniowe

Jeżeli posiadasz wiedzę czy umiejętności które możesz przekazać innym, to dobrze się składa. Szkolenia można prowadzić różne, a większość z nich bez problemu można prowadzić w domach klientów czy na zlecenie firm. Jeśli chcesz udzielać korepetycji czy przygotowywać do egzaminów zewnętrznych – praktycznie nie potrzebujesz kapitału (ewentualnie na książki i materiały szkoleniowe). Do innych szkoleń możesz potrzebować sprzętu czy materiałów. Pamiętaj – im bardziej niszowy temat szkoleń, tym mniejsza konkurencja. Spotkałam się nawet ze szkoleniem z zakresu… dojenia krów, a zakup gumowej krowy do prowadzenia szkoleń to koszt 10.000zł.

Jak widać do rozpoczęcia działalności wcale nie potrzeba dużego kapitału, a jedynie trafny pomysł i dużo zapału.
[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

3 komentarze

  1. Lotek 19 sierpnia 2014
    • Magda Grzegorczyk 19 sierpnia 2014
  2. Grzes 20 sierpnia 2014

Add Comment