10 rad jak obudzić w sobie ducha przedsiębiorczości

Przedsiębiorczość to cecha, która bardzo pomaga w życiu. Dzięki niej nie tylko podejmujemy decyzje dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej ale także otwieramy sobie ścieżkę awansu zawodowego czy łatwiej podejmujemy ważne życiowe decyzje. Nikt z nas nie rodzi się jako osoba przedsiębiorcza – ale możemy spróbować obudzić w sobie przedsiębiorczość. Jak? Oto 10 sprawdzonych sposobów.

biznesmen-stojacy-przed-sciana-z-ikonkami-67014-M

1. Unikaj osób, które ciągną Ciebie w dół.

Niedawno trafiłam na blog pewnej osoby. Opisuje ona tam m.in. iż od trzech lat jest osobą bezrobotną, a urząd pracy nie może znaleźć dla niej żadnej pracy. Pod tekstem znalazło się kilkadziesiąt (!) równie narzekających komentarzy. Jakie te urzędy są złe, jak jest źle, nie ma pracy i jak żyć? Pojawiło się także dosłownie kilka komentarzy zachęcających do wzięcia sprawy w swoje ręce, które natychmiast zostały zrównane z ziemią – no bo jak coś robić, skoro jest tak źle… Po przeczytaniu tego artykułu i komentarzy sama się zdołowałam.

 

Unikaj osób, które ciągną Ciebie w dół. Które są negatywnie nastawione do życia i ciągle narzekają. Które, gdy tylko zaczniesz próbować działać, będą mówić „po co Ci to?”. Przecież chcesz iść dalej, osiągać sukcesy i kreować swoje życie. Z takimi osobami będziesz mieć mnóstwo wątpliwości i trudniej będzie Tobie osiągnąć sukces. Osobiście nie lubię wiecznie narzekających osób, które tylko czekają, aż sukces sam przyjdzie i zapuka do drzwi. Zazwyczaj nie puka.

2. Otaczaj się ludźmi, którzy osiągnęli sukces

I wiem co zaraz powiesz – że nie znasz nikogo, kto osiągnął sukces. Jeśli w Twoim otoczeniu nie ma takich osób – rozejrzyj się dalej. W każdym większym mieście odbywają się spotkania przedsiębiorców – warto się na nie wybrać. Spróbuj jak najwięcej rozmawiać z takimi osobami, dowiedz się jak doszły do tego co mają i jak wyglądała ich droga. W networkingu jest ogromna siła. Wykorzystaj ją.

 

3. Zmień swój sposób myślenia

Sukces nie przyjdzie do Ciebie sam. Nikt nigdy nie da Tobie gwarancji, że Twój biznes się powiedzie. Możesz osiągnąć wielki sukces, ale też ogromną porażkę. Musisz jednak zrozumieć jedną rzecz – to jak będzie wyglądał Twój biznes, ale też Twoje życie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Spróbuj zmienić postawę z roszczeniowej i podejścia „należy mi się” na postawę jestem w stanie osiągnąć sukces, ale czy się to uda zależy tylko i wyłącznie ode mnie.

4. Zdobywaj wiedzę

Czytaj książki. Czytaj blogi. Szukaj ciekawych szkoleń. Dokształcaj się. Wyciągaj wnioski i ucz się. Także na własnych błędach.

5. Szukaj nowych możliwości

Nie bój się zmian. Często wychodzą one na lepsze. Czujesz, że chcesz zmienić zawód lub branżę? Czemu by nie spróbować? Chcesz rozwijać swój biznes w innym kierunku? Próbuj. Bądź otwarty na nowe możliwości. Nie rezygnuj z czegoś tylko dlatego, że wydaje się trudne lub nawet niemożliwe do osiągnięcia.

6. Bądź pewny siebie

To jest punkt, do którego doszłam dopiero niedawno. Mało tego – osiągnięcie jego wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Wystarczy tylko… przyjąć pozycję osoby pewnej siebie. Ponoć wystarczy na dwie minuty przyjąć pozycję siły, aby być osobą bardziej pewną siebie. Jeśli do pozycji ciała dodasz odpowiedni strój, makijaż i fryzurę, to nawet jeżeli jesteś osobą nieśmiałą będziesz odebrany jako osoba pewna siebie. Sama po przeczytaniu pewnej książki* podjęłam decyzje o obcięciu włosów i próbie przyjmowania pozycji pewnej siebie w stresujących sytuacjach. Powiem szczerze, że metoda działa. Ale uwaga – nie rób jednak tego zbyt często, aby nie zostać odebranym jako egoista!

businessman-imagining-his-future-32208-M

7. Stawiaj przed sobą nowe wyzwania

Jeśli nie postawisz przed sobą nowych wyzwań, nie pokonasz własnych słabości. Jest jednak jeden warunek – wyzwania nie mogą być zbyt proste – szybko osiągniesz założony cel i niczego się nie nauczysz. Nie mogą być także zbyt trudne – celu, który jest za daleko możesz nie osiągnąć, co będzie skutkować frustracją i spadkiem motywacji.

8. Ćwicz swoją kreatywność

Wygospodaruj co najmniej 2 godziny w tygodniu na swoją pasję. Nie ważne czy będzie to malowanie obrazów, gra w szachy, robótki ręczne czy skoki ze spadochronem. Ważne, żeby była to Twoja pasja. Jeśli nie masz hobby to już teraz zacznij jego szukać. Pomyśl, co Ciebie naprawdę interesuje, co sprawia Tobie przyjemność, co lubiłeś robić kiedyś? Może czas powrócić do dawnej pasji? Spytasz pewnie co ma wspólnego pasja z kreatywnością i przedsiębiorczością? To proste! Może już wkrótce okaże się, że Twoja pasja stanie się Twoim biznesem.

9. Miej marzenia

Wszystkie biznesy zaczynają się od marzeń. Marzenia to zazwyczaj pierwszy krok w realizacji celów. Nie zakopuj ich jednak gdzieś na samym dnie rzeczy do zrobienia kiedyś. Spisz je na kartce, powieś w widocznym miejscu i próbuj dążyć do ich spełnienia. Jeśli będziesz często o nich myśleć, może uda się je zamienić w plany a stąd już tylko krok do ich realizacji.

10. Zacznij pozytywnie patrzeć na otaczający Ciebie świat

Pozytywne nastawienie do życia pomaga w realizacji zakładanych celów i spełnianiu marzeń. Ponadto łatwiej będzie Ci radzić sobie z napotkanymi trudnościami. Będziesz odważniejszy (osoby negatywnie nastawione do życia raczej nie są skłonne do podejmowania ryzyka). Będzie Ci po prostu łatwiej.

Grzeczne dziewczynki nie awansują

 

* wspomniana w tekście książka, która faktycznie miała duży wpływ na moje życie i podejmowane przeze mnie decyzje to Grzeczne dziewczynki nie awansują. 101 błędów popełnianych przez kobiety, które nieświadomie niszczą własną karierę. (link afiliacyjny)

 

 

 

A Ty jak uważasz, w jaki jeszcze sposób można pobudzać w sobie przedsiębiorczość? Co jeszcze warto robić? Zapraszam do podzielenia się uwagami.

Jeśli podobał się Tobie ten artykuł udostępnij go na facebooku:

[facebook]

16 komentarzy

 1. Iga 2 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 3 kwietnia 2015
 2. Aleksandra Niedzielska 6 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 6 kwietnia 2015
   • Aleksandra Niedzielska 13 kwietnia 2015
 3. Ania M. 7 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 7 kwietnia 2015
 4. Eka 7 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 7 kwietnia 2015
 5. Nina Peplińska 7 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 7 kwietnia 2015
 6. Elaine Blath 8 kwietnia 2015
 7. Ewa Olborska 8 kwietnia 2015
 8. www.cls.pl 8 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 9 kwietnia 2015
 9. Pingback: Drinki w pigułce #1 | Drinki w kokosie 10 kwietnia 2015
 10. Prywatny Emeryt 15 kwietnia 2015

Add Comment