Wynająć można praktycznie wszystko – ogranicza nas jedynie wyobraźnia i pytanie, czy znajdą się chętni. Motywacja osoby wynajmującej jest jedna – po co mam kupować coś drogiego, skoro mogę to taniej pożyczyć. Z drugiej strony jest to dobry pomysł na biznes – kupujemy coś, co później możemy wynająć, zainwestowana kwota (wcześniej czy później) zwraca się, a my mamy źródło przychodu pasywnego. Pomysłów nie traktowałabym w kategorii samodzielnego biznesu a raczej jako propozycje na dodatkowy zarobek – prowadzenie wypożyczalni można połączyć z inną działalnością. Oto moja lista pomysłów na biznes związany z wynajmem.
1. Wynajem nieruchomości
Temat omawiany na blogach finansowych od dłuższego czasu, najczęściej w kontekście wynajmu mieszkań. Pomysł jest prosty – bierzemy kredyt hipoteczny (lub korzystamy z własnych środków), kupujemy mieszkanie i później je wynajmujemy. Początkowo czynsz za wynajem spłaca ratę kredytu hipotecznego a po latach staje się źródłem naszego dochodu. W międzyczasie dokupujemy kolejne mieszkania, by przy przejściu na emeryturę zostać kamienicznikiem. Model taki opisuje m.in. Sławek Muturi i Robert Zduńczyk w książce „Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”. Pomysł ciekawy i godny uwagi, ale pamiętajmy, że nieruchomości są drogie, rynek mieszkań na wynajem jest już mocno przesycony (czytałeś w Internecie, że BGK zainwestował w mieszkania na wynajem i nie może znaleźć chętnych najemców?), a wiązanie się na długie lata z kredytem hipotecznym może sprawić, że stracisz zdolność kredytową na inne inwestycje.
Z drugiej strony rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania. Wynajmować można wszystko: pokoje, garaże, hale, magazyny, lokale usługowe a nawet ziemię rolną. Gdybym miała zainwestować w nieruchomość pod wynajem, to chyba bardziej skłaniałabym się ku inwestycji w lokal usługowy – stawka czynszu za lokal jest wyższa niż za mieszkanie, poza tym zawsze możesz w takim lokalu rozpocząć swój biznes.
2. Wynajem samochodów
Samochody najczęściej wypożyczamy za pośrednictwem firmy ubezpieczeniowej w momencie awarii lub stłuczki naszego auta. Dlatego też, decydując się na taki biznes należy sprawdzić, czy firmy ubezpieczeniowe zechcą podpisać z nami umowę. Wypożyczalnie dobrze sprawdzają się także przy lotniskach, przy warsztatach samochodowych czy w miejscach o dużym natężeniu turystów. Ciekawym rozwiązaniem są specjalizacje w wypożyczalniach samochodów, np. wypożyczalnie tylko luksusowych lub tylko małych aut typu Smart(czy wiesz, że Smart został stworzony właśnie z myślą o wypożyczalniach?). Poza tym coraz więcej osób decyduje się wypożyczyć auto jadąc na wakacje (szukają wtedy samochodów większych i nowszych od posiadanego modelu), a niektóre firmy wypożyczają auto dla pracowników do celów służbowych. Do tego warto dodać wypożyczalnie przyczep i lawet.
Uwaga – pamiętaj, żeby uwzględnić w biznesplanie wyższy koszt ubezpieczenia samochodu przeznaczonego do wypożyczania.
3. Wynajem pojazdów rekreacyjnych i turystycznych
W tej kategorii zamieściłabym wynajem skuterów, quadów, motocykli, gokartów, aut z napędem elektrycznym i aut typu buggy. Oprócz tego na wynajem świetnie sprawdzają się samochody kamperowe oraz przyczepy kempingowe. A słyszałeś o wypożyczalni helikopterów? Takie wypożyczalnie sprawdzą się przede wszystkim w miejscowościach turystycznych, a biznes jest tylko sezonowy.
4. Wynajem pojazdów rolniczych
Pomimo tego, że rolnicy masowo korzystali z dotacji i kupili nowiutkie traktory – to jednak podczas żniw sprzęt którym dysponują często okazuje się niewystarczający. Na wsiach i w małych miejscowościach świetnie sprawdzają się wypożyczalnie pojazdów rolniczych – ciągników, traktorów i kombajnów, a także leśnych – do zrywki i transportu drewna. Minusy – sprzęt wypożyczasz praktycznie jeden – dwa miesiące w roku, ale za to bardzo intensywnie i przez całą dobę.
5. Wynajem pojazdów i sprzętów do sportów wodnych
Jeśli mieszkasz lub prowadzisz biznes nad akwenem wodnym, możesz pomyśleć o wynajmie pojazdów wodnych. Takich pojazdów jest cała masa – od kajaków, pontonów i rowerów wodnych, przez skutery i motorówki, łodzie wędkarskie aż po drogie i luksusowe jachty. Oprócz tego sprzęty do sportów wodnych – żaglówki, deski surfingowe, pianki i sprzęt do nurkowania, sprzęt do kitesurfingu kończąc na sprzęcie wędkarskim.
6. Wynajem sprzętu sportowego i turystycznego
Tutaj mam na myśli nie tylko sprzęt do sportów zimowych (łyżwy, narty, snowboard i osprzęt) ale także rowery, kijki do nordic walking, rakiety tenisowe, sprzęt do jazdy konnej, uprzęże wspinaczkowe aż po sprzęt fitness (bieżnie, orbitreki, rowerki stacjonarne, itp.). Oprócz tego wypożyczać można sprzęt turystyczny – namioty, nosidełka dla dzieci, plecaki turystyczne, a na plaży z pewnością sprawdzi się wypożyczalnia leżaków i zabawek do piasku.
7. Wynajem sprzętu budowlanego
Od drobnych narzędzi ręcznych dla majsterkowiczów (wiertarki, wkrętarki, szlifierki), po rusztowania i betoniarki aż do sprzętu ciężkiego – koparki, walce, podnośniki, dźwigi wynajmowane innym firmom. Branża budowlana wciąż ma się świetnie, a że ciągle remontujemy i urządzamy nasze domy to wypożyczalnie tego typu są i będą dobrym pomysłem na biznes.
8. Wynajem sprzętu ogrodniczego
Kto dzisiaj przekopuje sam łopatą cały ogródek? Prace w ogrodzie są znacznie prostsze gdy ma się profesjonalny sprzęt. Ale po co kupować drogą glebogryzarkę, którą używamy raz w roku – wiosną, skoro za kilkadziesiąt złotych można takową wypożyczyć? Do tego odpada kwestia przechowywania. Prowadzę wypożyczalnie takiego sprzętu i powiem tak – wiosną glebogryzarki są hitem. Oprócz tego można wypożyczać inne sprzęty do prac w ogrodzie – kosiarki, kosy, wertykulatory, nożyce do żywopłotu, dmuchawy i odkurzacze do liści, a nawet rębaki do drewna i gałęzi czy piły spalinowe.
9. Wynajem sprzętu porządkowego
Odkurzacze piorące, myjki, karchery – to wszystko możesz wypożyczyć do domu za kilkanaście złotych za dobę. Jeśli do tego dodamy kontenery na śmieci – porządki zrobimy w mig. Dobry pomysł jako dodatek do biznesu usług porządkowych.
10. Wynajem sprzętu cateringowego
Robiąc samodzielnie przyjęcie na 100 osób możesz nie posiadać takiej ilości zastawy – ale nic prostszego, wystarczy wypożyczyć. Wypożyczalnie naczyń 20 lat temu znajdowały się w prawie każdej miejscowości, a naczynia wypożyczane były głównie na wesela. Dzisiaj wypożyczalnia cateringowa to nie tylko naczynia, ale także sprzęt gastronomiczny (garnki, patelnie, ruszty), piece mobilne do pizzy i kuchnie wojskowe. Ponadto namioty gastronomiczne, stoły, krzesła, podesty – wszystko do sprawnej organizacji imprez dla klientów.
11. Wynajem sprzętu nagłośnieniowego
Skoro jesteśmy przy imprezach, to przyda się także sprzęt nagłośnieniowy, scena i oświetlenie.
12. Wynajem sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego
Szczególnie takiego, który nie jest potrzebny na stałe – jak kule czy sprzęt do rehabilitacji a także sprzętu, którego zakup jest bardzo drogi – jak wózki inwalidzkie, łóżka rehabilitacyjne, ssaki medyczne czy koncentratory tlenu. Bardziej widzę tutaj pomysł na biznes dla podmiotów ekonomii społecznej – nie zawsze będzie on szczególnie dochodowy, ale daje poczucie misji i robienia czegoś dobrego dla innych.
13. Wynajem sprzętu fotograficznego i wideo
Pamiętam takie wypożyczalnie z lat 90-tych – mój tata wypożyczał kamerę analogową na ważniejsze uroczystości rodzinne. Wydawać by się mogło, że nikt już podobnego sprzętu nie wypożycza – a jednak dalej istnieją takie wypożyczalnie. Można wypożyczyć lustrzanki, obiektywy, kamery cyfrowe, lampy, projektory a nawet całe studia fotograficzne. Jest to szczególnie przydatne, gdy potrzebujemy zrobić małą sesję zdjęciową lub gdy chcemy przetestować sprzęt przed zakupem.
14. Wynajem sprzętu kosmetycznego
Każda kobieta chce być piękna – a teraz nie musi już kupować drogiego sprzętu kosmetyczne, ba – nie musi nawet chodzić do kosmetyczki. Może wypożyczyć taki sprzęt i oddawać się zabiegom w zaciszu swojego domu. Gabinety kosmetyczne czasem też korzystają z takiego rozwiązania – zamiast kupować bardzo drogi sprzęt, mogą go wypożyczyć i sprawdzić czy na nową usługę będzie popyt. Jeśli nie – po miesiącu, dwóch użytkowania sprzęt oddają i nie ma problemu.
15. Wypożyczalnia ubrań
Karnawał już za nami i wypożyczalnie strojów karnawałowych znów świecą pustkami. Jednak przez te kilka tygodni w roku przeżywają prawdziwe oblężenie – każdy chce pożyczyć niepowtarzalny kostium dla dziecka a także dla siebie. Innym pomysłem jest wypożyczalnia sukien ślubnych czy garniturów. Ale to też nie wszystko – istnieją wypożyczalnie ubrań (sukienki, garsonki, spódnice, spodnie), torebek i biżuterii – zazwyczaj jest to droga odzież od projektantów. Super sprawa, jeśli chcesz w jednej kreacji pokazać się tylko raz.
16. Wypożyczalnia zabawek
Słyszałeś o czymś takim? Wypożyczalnie zabawek na zachodzie są dość popularne, w Polsce dopiero wchodzą na rynek. Oszczędni rodzice mogą swoim dzieciom wypożyczyć zabawkę. To dobre rozwiązanie, zważywszy na fakt, że zabawki są drogie, zajmują dużo miejsca, a dzieci szybko się nimi nudzą. Innym pomysłem są wypożyczalnie rekwizytów na kinderbale, wypożyczalnie dmuchańców, basenów z kulkami i trampolin.
17. Wypożyczalnie filmów
W dobie VOD nie jest to dobry pomysł na biznes, ale widziałam, że w dużych miastach wypożyczalnie DVD wciąż działają.
18. Wypożyczalnia mebli
Słyszałeś o home staging’u? To takie działania, które mają na celu przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Wyrzuca się wszystkie stare rzeczy, na nowo aranżuje się przestrzeń tak, aby wyglądała atrakcyjniej. Ale zamiast kupowania nowych mebli, projektanci często je wypożyczają. Meble można także wypożyczyć organizując przyjęcie lub scenografię do filmu.
19. Wypożyczalnia instrumentów muzycznych
Coś dla niezdecydowanych, ale muzykalnych osób. Instrumenty są bardzo drogie – te profesjonalne potrafią kosztować po kilkanaście tysięcy złotych. Po co więc wydawać pieniądze na nowy instrument, skoro można go pożyczyć, sprawdzić czy nam odpowiada i przygotować się do zakupu. Skrzypce, gitara, akordeon, harfa, wiolonczela i wiele, wiele innych to sprzęt, który można wypożyczać. Pomysł na biznes dla pasjonatów.
20. Dzierżawa konia
Zaskoczony? Ja też byłam, gdy zaczęłam szukać w google informacji co jeszcze można wynająć. Okazuje się jednak, że jest to dość powszechna praktyka. Pewnie mając jednego konia kokosów nie zarobisz, ale możesz pokryć koszty utrzymania zwierzęcia.
[box type=”info”]
Na koniec jeszcze trzy rady, nim zdecydujesz się na wynajęcie czegokolwiek:
- zawsze spisuj umowę wynajmu. Możesz skorzystać z gotowych wzorów umów, których w Internecie znajdziesz mnóstwo lub skorzystać z usług prawnika który przygotuje umowę specjalnie pod Twoją działalność. Zachęcam do powierzenia zadania specjaliście – koszt przygotowania takiej umowy nie jest wysoki (zaczyna się od kilkudziesięciu złotych), a masz pewność, że zawiera wszystkie niezbędne podstawy prawne i zabezpiecza Ciebie przed nieuczciwymi klientami. Pamiętaj, żeby klient własnoręcznie podpisał umowę.
- zawsze sprawdzaj dokument tożsamości wypożyczającego. A najlepiej potwierdzaj dane korzystając z dwóch dokumentów.
- zawsze pobieraj kaucję oraz opłatę za wypożyczenie z góry. Przecież „oddajesz” obcej osobie swój sprzęt – masz do tego pełne prawo.
[/box]
A czy Ty masz jakieś pomysły na biznes związany z wynajmowaniem? Może sam prowadzisz taką działalność i masz własne spostrzeżenia? Zachęcam do dzielenia się komentarzami.
[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter ? obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent ? 4 wzory biznesplanów do pobrania.
[/box]
Fajny wpis, bardzo tresciwy, tylko z tymi nieruchomosciami nie jest tak latwo. Dzisiaj nie wiele osob chce wynajmowac a jak juz to robia to niszcza te nieruchomosci strasznie i finalnie potrzebny jest remont.
Z nieruchomościami czasem wiążą się kłopoty – z jednej strony wiem, że są osoby, które na co dzień żyją z najmu nieruchomości, z drugiej są osoby, które „popłynęły” po zakupie nieruchomości przeznaczonej na wynajem. Trzeba też uważać na wynajmujących – choć tu widzę mniejsze zagrożenie, które można wyeliminować po pierwsze dobrze skonstruowaną umową najmu, po drugie zaliczką na pokrycie ewentualnych strat. Chciałam pokazać, że wynajmować można nie tylko nieruchomości – możliwości jest mnóstwo.
Sporo fajnych porad. W kwestii nieruchomości dodałbym jeszcze domki letniskowe bo to bardzo fajny pomysł nie tylko dlatego że będziemy czerpać zyski z wynajmu, ale również sami będziemy mogli skorzystać z takiego wypoczynku i to bezpłatnie (nie licząc oczywiście kosztów nabycia). Wiadomo jednak że zysk z tego rozwiązania będzie tylko sezonowy, no chyba że zainwestujemy w domek całoroczny z kominkiem i ogrzewaniem to możemy też mieć chętnych na święta, sylwestra itp..
Domki faktycznie, dobry pomysł, ale tu dochodzi jeszcze koszt gruntu pod domkiem, no i w fajnym turystycznie miejscu ceny też są wysokie. Można też kupić mieszkanie stricte pod wynajem dla turystów. Pomysłów jest dużo i warto poszukiwać własnych rozwiązań.
Dużo fajnych pomysłów na zarabianie, na pewno kilku punktom się przyjrzę uważniej;) pozdrawiam
Nie wpadłbym na tyle pomysłów, ale powiem, że w przeszłości prowadziłem wypożyczalnię busów. Trafisz na debila, który zdewastuje Ci samochód i jest problem, ciężko mu to udowodnić, mówi, że tak już było, a biznes staje w miejscu. Właśnie tak skończyła się moją przygoda z dzierżawą. Niemniej zachęcam do spróbowania…..
Właśnie myślałem o tym aby wypożyczyć kilka koni bo mam małą stadninę.
Mogę potwierdzić, że wypożyczanie sprzętu budowlanego, nagłośnieniowego oraz muzycznego jest naprawdę dobrym pomysłem. Ja posiadam kilka instrumentów i wypożyczam je osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnych. Dla mnie to korzystne finansowo, dla nich również. Więc wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu spraw.
Ciekawy wpis. Połowa z tych rzeczy nie przyszłaby mi nawet do głowy. Że mieszkanie, samochód, różnego rodzaju sprzęty- ok, ale zabawki? Koń? Pierwsze słyszę.
Jeśli chodzi o konia to sama byłam zdziwiona, ale okazuje się, że to częsta praktyka. Moim zdaniem biznes oparty na wynajmie jest całkiem fajnym pomysłem.
Ja zastanawiałam się nad zakupem mieszkania na wynajem urlopowiczom w górach bądź nad morzem. Miałam styczność z ludźmi, którzy właśnie w taki sposób postąpili i faktycznie, kredyt spłaca się sam a oni mają mieszkanie „za darmo”. Najbardziej jednak martwię się o kwestię ewentualnego zniszczenia takiego mieszkania, w przypadku takiego urlopowego wynajmu nie spisuje się chyba żadnych umów.
Wynajem konia rozłożył mnie na łopatki :))
Wynajem betonowych płyt drogowych jest OK
Bardzo fajne pomysły 😉 Ale wynajem konia rzeczywiście powala. Czego to ludzie nie wymyślą.
Uważam, że jednym z najbardziej dochodowych biznesów z powyższej listy jest właśnie wynajem samochodów.
Przyznam, że aktualnie chyba największym zarobkiem są powierzchnie biurowe oraz magazynowe. Firmy coraz chętniej szukają alternatywnych rozwiązań i wynajmują biura, by ograniczyć duże wydatki w krótkim czasie. Hala do wynajęcia to również świetny pomysł, zwłaszcza jeśli jest dobrze zlokalizowana. Wtedy wielu okolicznych dostawców na pewno będzie zainteresowanych dodatkową powierzchnią do przechowywania towaru.
Ludzie teraz coraz chętniej wynajmują wszystko, ale najczęściej chyba powierzchnie magazynowe. Niejednokrotnie widziałem reklamy o wynajmie, dlatego kupiłem hale namiotowe magazynowe i wynajmuje je dużym przedsiębiorcom z mojego miasta. Współpraca przebiega sprawnie, a i ja mam duże zyski.
Przyznam rację poprzednikom, że aktualnie najlepiej chyba wynajmuje się hale magazynowe. Produkcja cały czas idzie do przodu, więc rośnie zainteresowanie lokalami, gdzie będzie można umieścić nadmiar towaru. Jestem bardzo zadowolony ze swojej inwestycji i wiem, że już niedługo zacznie ona sama na siebie zarabiać.
Ok. Jakie podatki? Rozumiem, że dla tych co chcą prowadzić działalność to m.inn. zasady ogólne.
Ale, jak z osobami prywatnymi? Mam konia 🙂 ( No niech już będzie ten przykład ) wynajmuję go w cenie 100 zł ( obojętnie na kiedy – chodzi o cyfry i przykład ) Podatek ryczałtowy 8,5 % ?