8 najgorszych powodów dla których chcesz założyć własny biznes.

Trafiłeś na tę stronę pewnie dlatego, że chciałbyś prowadzić firmę. Masz pomysł, masz też powód dla jakiego chciałbyś mieć swój biznes. Jednak nie każdy powód jest dobry. Dzisiaj nie będę namawiać Ciebie do zakładania własnego biznesu. Zastanowimy się wspólnie, czy motywacje którymi się kierujesz na pewno są właściwe.

 

Dlaczego chcesz prowadzić firmę?

1. Dają dotacje

Myślisz sobie „dają dotację to wezmę, a później najwyżej zamknę firmę„. To nie jest dobry pomysł. Dotacje – owszem są przydatne, pozwalają na rozwój firmy, ale jeśli jest to jedyny powód dla jakiego chcesz prowadzić działalność gospodarczą to lepiej sobie odpuść. To wcale nie jest tak, że dostaje się pieniądze do kieszeni (wiele osób tak myśli!). Obecnie jest coraz mniej programów, w których można uzyskać wsparcie w wysokości 100% wartości inwestycji – najczęściej jest to 60%, 45% lub 40%. Wszystko po to by minimalizować nadużycia. Jeśli chcesz tylko wziąć pieniądze i nic więcej nie robić to możesz mieć kłopoty!

 

2.  Zarobię fortunę

Z Twojego biznesplanu wynika, że w ciągu 3 lat dorobisz się pierwszego miliona i to po odprowadzeniu podatków? Muszę Ciebie zmartwić. Na 98% tak się niestety nie stanie. Popatrz na przedsiębiorców z Twojej branży. Czy są milionerami? Czy właściciel pizzerii w Twoim mieście jeździ już Porsche? Przemyśl swój biznesplan jeszcze raz, urealnij spodziewane przychody (a nawet mocno je zaniż). W końcu lepiej się pozytywnie rozczarować, gdy zaczniesz zarabiać więcej niż założyłeś, niż boleśnie odczuć dużą stratę.

 

3. Wreszcie będę miał więcej czasu

Zakładasz firmę i wydaje Ci się, że wreszcie będziesz miał więcej czasu dla siebie, dla rodziny, na hobby? Będziesz wstawać gdy się wyśpisz i pracować kiedy znajdziesz chwilę czasu? Zapomnij i uwierz mi, że nadal będziesz wcześnie wstawać, o firmie będziesz myśleć przez 24h, a w samej pracy będziesz spędzać większą część dnia. Pamiętaj też, że im mniej będziesz pracować tym mniej będziesz zarabiać.

 

4. Chcę być szefem

Marzy Ci się kierownicze stanowisko, ale jakoś w firmach w których pracowałeś na etacie nigdy nie awansowałeś tak wysoko? Gdy myślisz o swoim przełożonym to nasuwa się Tobie stwierdzenie „ja bym to robił lepiej„? Pomysł jest prosty – założysz biznes, zatrudnisz pracowników, będziesz mieć kontrolę nad wszystkim. I tutaj znów Twoje oczekiwania mogą się rozminąć z rzeczywistością. Może się szybko okazać, że pracowników nie zmusisz do wszystkiego, klienci mogą mieć odmienne poglądy od Twoich a do tego wszystkiego poczujesz, że brak ci samozaparcia aby pracować bez przełożonego.

 

5. Mam absolutnie genialny pomysł

Ojej, ile ja już takich pomysłów słyszałam. A ile sama miałam 🙂 Napalasz się – musisz uruchomić biznes jak najszybciej, nim ktokolwiek zdoła Ciebie wyprzedzić i wpadnie na identyczny pomysł. Co tam badania i biznesplany. Niestety – jeśli nawet nie wiesz, czy znajdą się osoby, które zechcą kupić Twój produkt, to jak chcesz prowadzić firmę? Ochłoń. Przemyśl, zrób badania, symulację, sprawdź najpierw, czy biznes się opłaci!

 

6. Mam super wspólnika

On zna się na biznesie, do tego ma super pomysł i bardzo mocno chce założyć działalność razem z Tobą. Znasz takie przysłowie „mówiły jaskółki, że niedobre są spółki„? Myślisz, że wzięło się ono z sufitu? W większości przypadków spółki to nie jest dobry pomysł. W biznesie bardzo łatwo o odmienne zdania – możecie nie dogadać się w wielu kwestiach (szczególnie finansowych). Jeszcze gorzej, gdy biznes chcesz założyć z przyjacielem lub z kimś z rodziny. Wyjątkiem są jednak firmy prowadzone w formie spółdzielni socjalnych oraz spółek prawa handlowego z dokładnie określonymi zasadami współdziałania.

 

7. Mam dosyć mojej pracy

Nie znosisz swojej pracy. Chcesz coś zmienić w swoim życiu. Masz ochotę przejść na swoje – cokolwiek by to nie było, wydaje Ci się, że będzie lepsze od dotychczasowej pracy. Co powiesz na to, że „na swoim” będziesz ciągle walczył o klienta, zmagał się z masą biurokracji i zadań dodatkowych a do tego wszystkiego zapomnisz o stałej i regularnej płacy? Nadal potrzebujesz zmian?

 

8. Zbuduję potężną firmę i będę sławny…

…jak na przykład Jan Kulczyk. Jeśli masz wizję, że Twój biznes rozkręci się jak szalony a ty zdobędziesz sławę, bogactwo, pożądanie wszystkich kobiet a do tego wszystkiego Twoje zdjęcie regularnie będzie ukazywać się na rozkładówce tabloidu to po raz kolejny możesz się rozczarować. Szybciej i łatwiej chyba zostać celebrytą niż znanym biznesmenem.

Rozpoczęcie działalności to ważna życiowa decyzja, dlatego lepiej do biznesu podchodzić poważnie. Jeśli jednak jesteś już pewien, że chcesz to robić, a Twoje motywacje są inne niż te wymienione powyżej – to próbuj. Pamiętaj jednak, żeby najpierw zastanowić się, czy jesteś gotowy prowadzić działalność gospodarczą i zobaczyć, jakich błędów nie popełniać na początku działalności. Uświadom też sobie, że własna działalność to nie tylko przyjemność, ale i mnóstwo pracy.

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

[/box]

20 komentarzy

 1. Karol BK 12 lutego 2015
  • Magda Grzegorczyk 12 lutego 2015
 2. Alex 12 lutego 2015
 3. Artur 12 lutego 2015
  • Magda Grzegorczyk 12 lutego 2015
 4. Dana 13 lutego 2015
  • Magda Grzegorczyk 13 lutego 2015
 5. lolik 16 lutego 2015
 6. orek 18 lutego 2015
  • Magda Grzegorczyk 19 lutego 2015
 7. LionEG 19 lutego 2015
  • Przemysłowy 28 lutego 2015
 8. Piotr 26 lutego 2015
  • Magda Grzegorczyk 26 lutego 2015
 9. Bartek 9 marca 2015
 10. Monika 9 marca 2015
 11. Stefan 2 kwietnia 2015
 12. CLS.pl 25 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 27 kwietnia 2015
 13. Andrzej 22 kwietnia 2016

Add Comment