Właśnie zaczął się nowy rok akademicki – prawie 1,6 mln studentów rozpoczęło zajęcia. Dzisiaj jest więc doskonała okazja, aby zastanowić się nad tematem własnego biznesu na studiach. Czy warto rozpoczynać działalność gospodarczą studiując?
W takim rozwiązaniu jest mnóstwo zalet:
- Zdobywasz nowe doświadczenie i to często zgodne z Twoim kierunkiem studiów. Prowadząc działalność na pewno nabędziesz też wiele uniwersalnych umiejętności – od sprawnego zarządzania własnym czasem, przez podstawy rachunkowości, marketingu i obsługi klienta. To cenne doświadczenie będziesz mógł później wpisać do CV.
- Budujesz własną markę. Pracujesz dla siebie i na swój rachunek. Być może uda Ci się odnieść wielki sukces i po ukończeniu studiów będziesz mógł kontynuować działalność. Nie będziesz wtedy na samym początku drogi.
- Masz elastyczny czas pracy. Spotkania możesz układać tak, aby nie kolidowały z zajęciami na uczelni. Możesz pracować wieczorami i w weekendy. Nie oszukujmy się – studenci naprawdę mają sporo wolnego czasu i jest to świetny pomysł na jego wykorzystanie.
- Jeśli firma wypali, to może być całkiem fajnym źródłem dochodu – często wyższym niż praca dorywcza.
- Poznajesz nowe osoby – klientów, dostawców, innych usługodawców. Takie kontakty mogą się przydać w późniejszej karierze.
- Możesz korzystać z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. To miejsca w których możesz zarejestrować firmę, wynająć biuro, korzystać z usług doradczych i księgowych na preferencyjnych warunkach. Nieocenione wsparcie na starcie.
Są też niestety wady:
- Nawet jeśli jesteś studentem to niestety nie ominie Ciebie płacenie ZUSu. Jak każdy nowy przedsiębiorca możesz skorzystać z preferencyjnych składek przez pierwsze dwa lata działalności, ale nawet w najniższym wymiarze to wciąż ponad 400zł miesięcznie.
- Student dzienny nie może się ubiegać o dofinansowanie z Urzędu Pracy, a obecnie jest to praktycznie jedyne możliwe wsparcie na start.
-
Student, który nie posiada żadnego doświadczenia a ma ogromne wyobrażenie o własnej firmie, szybkim i łatwym zarobku – może przeżyć ogromne rozczarowanie. Aby firma przynosiła dochód trzeba, oprócz pomysłu, włożyć dużo pracy. Bardzo dużo pracy.
[box type=”download”] A na koniec zbiór 40 wybranych działalności założonych przez studentów w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Może znajdziesz inspirację dla siebie?
1. Projektowanie stron www
2. Usługi marketingu dla firm
3. Biuro tłumaczeń
4. Kursy, szkolenia i konwersacje indywidualne z języka obcego
5. Portal internetowy regionu
6. Osobista stylistka
7. Projektowanie aplikacji mobilnych
8. Tworzenie indywidualnego oprogramowania dla firm
9. Usługi remontowo-wykończeniowe
10. Indywidualne ćwiczenia z zakresu kalisteniki
11. Sprzątaniem domów, mieszkań, firm i biur
12. Akademia Tańca
13. Strefa zdrowego żywienia i motywacji
14. Sklep internetowy z kosmetykami
15. Projektowanie, zakładanie i konserwacja terenów zielonych
16. Usługi edytorsko – wydawnicze
17. Rehabilitacja ruchowa, fizykoterapia, masaż
18. Agencja reklamowa
19. Firma produkująca gry typu Flash oraz na iPhone?y.
20. Naprawa komputerów przenośnych
21. Ręcznie wykonane kartki okolicznościowe
22. Internetowa sprzedaż oświetlenia LED
23. Sklep internetowy z kablami krosowymi
24. Dekoracja sal weselnych
25. Produkcja balonów reklamowych
26. Sprzedaż ręcznie robionej biżuterii z metali szlachetnych
27. Sprzedaż akcesoriów do terrarystyki
28. Produkcja oraz sprzedaż elementów wykonanych z pianki lateksowej
29. Wideofilmowanie
30. Druk reklamowy na odzieży
31. Projektowanie wnętrz
32. Specjalistyczna pielęgnacja stóp
33. Renowacja starych wanien żeliwnych i stalowych
34. Animacja imprez (Mim, Klaun, Szczudlarz, itp.)
35. Projekty i wykonanie akwarystyki ozdobnej
36. Sklep internetowy z artykułami do scrapbookingu
37. Konsultacje entomologiczne
38. Sprzedaż maszyn introligatorskich
39. Badania marketingowe, analizy i raporty dla firm
40. Projektowanie, montaż i konserwacja systemów telewizji przemysłowej CCTV. [/box]
Istnieje jeszcze jedna możliwość – praca dorywcza na studiach i odkładanie pieniędzy na otwarcie własnej firmy zaraz po obronieniu tytułu. Ja wraz z moim mężem (a ówczesnym narzeczonym) właśnie tak zrobiliśmy. Intensywnie pracowaliśmy przez cały okres studiów, przez dwa ostatnie lata budowaliśmy nasz pierwszy biznes. Po ukończeniu studiów mieliśmy praktycznie gotową do działania firmę i uważam, że to był strzał w dziesiątkę!
A Ty co uważasz o działalności prowadzonej podczas studiów? Myślisz, że biznes dla studenta to dobry pomysł? Ciekawa jestem Twojej opinii – podziel się nią w komentarzu.
[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.
[/box]
Sporo tego 🙂 Ja sam jestem studentem, dorabianie, jak najbardziej sobie wyobrażam… Praca bardziej taka dorywcza, bez sztywno określonego czasu wykonania. Mam kolegów, którzy pracują dorywczo, np. Sklep, ale też znam wielu którzy, pracowali a było widać, że przez to na studiach łapali zaległości. Sam szukam metod dodatkowego zarobku, może uda mi się coś wybrać z tej listy :))
Warto na studiach robić coś więcej nie tylko ze względu na zarobek, ale i na doświadczenie które można nabyć. Są pewnie kierunki mocno absorbujące, przy których praca dorywcza może odbić się na nauce – ale jeśli ma się trochę więcej czasu wolnego to uważam, że trzeba go produktywnie wykorzystać. Życzę powodzenia w szukaniu metod dodatkowego zarobku i mam nadzieję, że lista będzie inspiracją. Dziękuję za komentarz.
Masaż rację. Tym samym w te wakacje odbyłem praktykę darmową, a mogłem lekko na siłę iść na płatną, albo po prostu do pracy. Ale sporo się dowiedziałem na darmowych praktykach. Nie miałem jakieś większej presji, a każdy chętnie odpowiadał na pytania. Tak na prawdę to Moja wiedza, doświadczenie w dziedzinie którą zagłębiam obróciła się o 180 stopni. Wiadomo, mogą być różne korzyści pośrednie jak i bezpośrednie.
Oczywiście tak jak piszesz, dużo też zależy od kierunku, sam jestem na wydziale politechnicznym, a dodatkowo jest to ostatni rok, więc czas zabrać się za pracę.
Lista bardzo fajna, nawet moja dziedzina się załapał 🙂
I to jest właśnie najlepsze podejście – gratuluję decyzji.
Witam powiem szczerze, że dobrym pomysłem, na dorobienie dla studentów jest na przykład pisanie tekstów w internecie. Wiele firm lub osób indywidualnych zleca takie prace właśnie studentom wystarczy tylko dobrze poszukać i mieć lekkie pióro. Jest to jedna z najszybszych form zarobku.
Jest to dobry pomysł na dorobienie sobie – ale czy dobry pomysł na firmę studenta?
Cześć wszystkim jeśli chodzi o biznes dla studentó to najlepiej i najszybciej znaleźć sobie jakąś dorywczą pracę w internecie. Można rónież chodzić na inwentaryzację do sklepów lub proponować tanie korepetycje. Ogólnie możliwości jest wiele i uważam, że gdy ktoś naprawdę chce sobie dorobić to zrobi to na pewno. Ten kto nie chce zawsze się będzie lenił.
Musze powiedziec ze pomyslow masz sporo 🙂