Czy wiesz, że w latach 2011-2013 aż 4,2% wszystkich nowych firm pozyskało swój kapitał dzięki subwencjom oraz innym środkom pomocowym? To bardzo dużo, dlatego nie można się dziwić, że temat dotacji wciąż jest bardzo popularny. Na moim blogu wciąż najczęściej czytany jest wpis „jak pisać wnioski o dotacje unijne” . Dlaczego warto korzystać z dotacji?
1. Środki na inwestycje
To chyba pierwsze co przychodzi do głowy. Dzięki dotacjom możemy pozyskać potrzebny kapitał na inwestycję. Kapitał pomaga nowym firmom zaistnieć na rynku, a tym już istniejącym zwiększyć konkurencyjność. Jest to ważne źródło finansowania – i przede wszystkim znacznie tańsze od innych źródeł (np. kredytu).
2. Szeroki zakres pomocy
Środki z dotacji mogą posłużyć nie tylko na sfinansowanie zakupu urządzeń i sprzętu. Mnogość programów sprawia, że zakres pomocy skierowanej do przedsiębiorstw jest bardzo szeroki. Firma może starać się o dofinansowanie projektów z różnych programów, może uzyskać środki na przykład na zakup wartości niematerialnych i prawnych, zorganizowanie szkolenia dla pracowników czy na korzystanie z usług doradczych. Wszystko to bardzo pozytywnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.
[box] O programach w ramach których można starać się o dofinansowanie pisałam tutaj. Część z programów niestety już się zakończyła. Aby śledzić na bieżąco aktualne możliwości pozyskiwania środków, polub mój profil na facebooku (z lewej strony znajduje się przycisk). Tam regularnie zamieszczam informacje o dotacjach. Na razie nie ma ich za wiele, ale już późna jesienią szykuje się nowy okres programowania, a co za tym idzie ogromne możliwości dla firm.[/box]
3. Zmusza firmy do planowania
Aby otrzymać dotację firma musi przedstawić długoterminowy plan rozwoju, co przekłada się na efektywne wykorzystywanie środków. Zaplanować należy na co przeznaczone zostaną środki i czy w ogóle nowa firma ma szanse przetrwać na rynku. Dobry plan to przecież połowa roboty.
Z drugiej jednak strony sam wniosek, jak i załączniki mogą okazać się tak skomplikowane dla potencjalnego beneficjenta pomocy, że będzie to bariera nie do pokonania. Jednym z załączników dołączanych do wniosku o przyznanie pomocy jest biznesplan. Dla jednych jest to błahostka, dla innych tygodnie pracy i tłumaczenia skomplikowanego słownictwa (typu pomoc de minimis, koszty kwalifikowane, itp.) Dlatego przygotowałam dla Was prezent. Są to wzory biznesplanów.
[box type=”download”] Możesz otrzymać nie jeden czy dwa – ale aż cztery biznesplany. Biznesplany dotyczą czterech różnych działalności – usługi ogrodnicze, placówka bankowa, warsztat samochodowy i wypożyczalnia kajaków. Każdy został wypełniony na potrzeby innego programu – dotacji z urzędu pracy, dofinansowania w ramach Kapitału Ludzkiego, kredytu bankowego, dotacji na rozwój mikroprzedsiębiorstw w ramach PROW. Wnioski, do których były załącznikami otrzymały środki. Nie są to szablony z Internetu, a wnioski napisane przez mnie![/box]
Aby otrzymać biznesplany, wystarczy zapisać się na newsletter. Wypełnij formularz, aby otrzymać dostęp do biznesplanów. Dodatkowo będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach na bogu. Obiecuję – żadnych reklam, żadnego spamu.
Zapisałem się 🙂 temat dobrzę, że poruszony. Bo sam chciałbym mały biznes otworzyć i jakakolwiek dotacja mogłaby na początku pomóc.
Dziękuję za zapisanie się 🙂 Mam nadzieję, że biznesplany się przydadzą. A z dotacji naprawdę warto korzystać.
Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Wielu ludzi ma problemy z biznesplanem. A tu proszę ciekawe i przydatne wzory biznesplanów. Brawo kawał dobrej roboty. Mam nadzieje, że inni także to docenią.
Dziękuję.
Dotacje to wciąż nie wykorzystany potencjał w Polsce. Niewielu przedsiębiorców wie że mogą z powodzeniem ubiegać się o pieniądze na start zakładając działalność gospodarczą, nie wspominając już o innych okazjach.
Dotacje to oczywiście fajna sprawa, nie wszystkie firmy się do uzyskania dotacji kwalifikują. Coraz większą popularnością cieszą się pożyczki udzielane w ramach pomocy z Unii Europejskiej. Udzielane i rozliczane przez specjalnie do tego wyselekcjonowane podmioty. Wszystko pod kontrolą BGK, dzięki temu, że pożyczek nie udziela bank akceptowany poziom ryzyka jest zupełnie inny. Dla kilkunastu klientów już pozyskaliśmy takie środki, nie jest to typowa dotacja bo środki trzeba zwrócić, ale warunki dużo lepsze niż standardowa oferta komercyjnych banków.
Zostawiam tą reklamę (choć zazwyczaj tego nie robię) bo uważam, że akurat te pożyczki o których piszesz są korzystne dla przedsiębiorców. Warto korzystać z dotacji, pożyczki np Jeremi też są formą dotacji. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej działalności.
Czy ten biznesplan można jeszcze uzyskać? Nigdy takiego nie pisałem, a chciałbym dowiedzieć się jak musi on wyglądać, aby przejść weryfikację w Urzędzie Pracy. Wiem, że wiele osób żyje z pisania na zamówienie takich biznesplanów.
jasne, wystarczy zapisać się na mój newsletter aby móc ściągnąć biznesplany na swój komputer, zapraszam.