Chemia z Niemiec – czy to się jeszcze opłaca?

Co roku w okolicach września wybieram się na zakupy do Niemiec. Mam to szczęście, że do granicy mam stosunkowo blisko, a do mojego ulubionego centrum handlowego mam 150km. Zakupy w Niemczech nie są aktualnie tak opłacalne jak kiedyś, ale uważam, że wciąż warto się na nie wybrać. Dlaczego? Mam 5 powodów.

1. Chemia gospodarcza

Pewnie każdy już słyszał, że chemia z Niemiec jest lepsza, proszki lepiej piorą a płyny do płukania dłużej pachną. Niestety, ale to prawda. Badania ponoć wykazały, że polski konsument woli gorszą jakość, więcej zapychaczy i słabszy zapach. Do tego wyższą cenę (choć nie wiem, czy akurat to też wyszło w badaniu). Dla przykładu – mój ulubiony proszek do prania Lenor 1,28kg na 16 prań kosztuje 2,62 Euro – to jest 11zł (przy kursie 4,20zł za 1 Euro). Koszt jednego prania to 0,69zł. To naprawdę nieduży koszt jak za pranie detergentem wysokiej jakości. Swoją drogą nie wiem czemu nie ma tego proszku w Polsce bo jest naprawdę bardzo dobry.
zapasy Lenora na najbliższe miesiące :)

zapasy Lenora na najbliższe miesiące 🙂

Płyn do prania Lenor kosztuje 1,69Euro (875ml) – czyli niewiele ponad 7zł. Do tego wystarcza na 35 płukań (koszt jednego płukania to 0,20zł).
Lenor w Realu po 1,69Euro

Lenor w Realu po 1,69Euro

2. Kosmetyki

Oczywiście nie wszystkie niemieckie kosmetyki są tańsze i lepsze. Kupuję sporo kosmetyków polskich firm i uważam, że są bardzo dobre i niedrogie. Są jednak takie, których używamy na co dzień, a ich cena w Niemczech jest dużo niższa. Przykład – dezodorant Nivea 150ml kosztuje 1,49Euro – tj. 6,26zł.
dezodorant Nivea 150ml kosztuje 1,49Euro

dezodorant Nivea 150ml kosztuje 1,49Euro

W Polsce identyczny kosztuje ponad 10 zł i to w opakowaniu 100ml. Tańsze są także kosmetyki dla mężczyzn (pianki do golenia, golarki), pasty i akcesoria do zębów, żele pod prysznic, szampony i kosmetyki do włosów i niektóre kremy.
Identyczny dezodorant na Ceneo - 13,37zł

Identyczny dezodorant na Ceneo – 13,37zł

3. Słodycze

Tutaj za wiele się nie wypowiem, ponieważ nie jem zbyt wielu łakoci. Jednak po koszykach Polaków zauważyłam, że kupują ich sporo – szczególnie z takich firm jak Milka, Kinder, Merci, itp. Moja jedyna słabość to Haribo 🙂 Wybór żelków jest ogromny, a te w opakowaniu po 200gram kosztują tylko 0,66Euro (czyli 2,77zł).
moja słabość - Haribo

moja słabość – Haribo

4. Produkty dietetyczne

Słodyczy nie jem zbyt wielu, gdyż jak prawie każda kobieta jestem wiecznie na diecie. Kupuję proszek do sporządzania napojów dietetycznych (które mają zastępować jeden posiłek – w skrócie to mój lunch). Ceny takich produktów wahają się od 2,5E do 13E. Mój ulubiony to Fit+Feelgood, kosztuje 6,49E (27,26zł).
Fit + Feelgood czyli mój lunch

Fit + Feelgood czyli mój lunch

Na Allegro identyczny kosztuje 32,99zł. Na jednym opakowaniu to oszczędność 5,73zł.
Fit + Feelgood na Allegro

Fit + Feelgood na Allegro

5. Pozostałe produkty spożywcze

Czyli co jeszcze warto kupować w Niemczech: kawa (może nie jest tańsza, ale zdecydowanie smaczniejsza), alkohol (niekoniecznie wódka, ale np. Martini, rum, likiery, piwa), puree ziemniaczane w proszku (i inne produkty ziemniaków – mam wrażenie, że w Niemczech mają na tym punkcie hopla).
kartoflane cuda z proszku

kartoflane cuda z proszku

[box type=”bio”] Na koniec pytanie – czy biznes polegający na sprzedaży produktów niemieckich jest opłacalny? Moim zdaniem wciąż tak. Podane przeze mnie ceny są cenami detalicznymi w zwykłych sklepach (ja zakupy robiłam w Realu i Rossmannie), w hurtowniach jest jeszcze taniej. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni rynek zbytu – zastanowić się czy sprzedaż chcemy prowadzić stacjonarnie czy przez Internet, znaleźć hurtownie w Niemczech lu dostawcę już w kraju i można rozpocząć biznes. Sklepy i stoiska z produktami niemieckimi wciąż są bardzo popularne i dopóki w Polsce będzie sprzedawany towar gorszej jakości, trend się nie zmieni. Jeśli masz już jakieś doświadczenia w sprzedaży niemieckich produktów, koniecznie podziel się w komentarzu.[/box]

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

8 komentarzy

  1. Grzegorz 22 września 2014
    • Magda Grzegorczyk 22 września 2014
  2. grzegorzdrach 23 września 2014
  3. Wieczorowe sukienki 25 września 2014
  4. Werra405 17 czerwca 2017
  5. Chemia z Niemiec 5 listopada 2017
  6. Ewa 14 września 2018
    • Magda Grzegorczyk 23 września 2018

Add Comment