Czy jesteś gotowy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Oto zestaw pytań, na które powinna odpowiedzieć każda osoba, która chce rozpocząć działalność gospodarczą. Jeśli nie chcesz (lub nie musisz) tworzyć rozbudowanego biznesplanu, warto przynajmniej zastanowić się nad poniższymi kwestiami. Uwaga – te pytania to w zasadzie minimum,nad którym trzeba się zastanowić. Lepiej nie rozpoczynać działalności w ogóle, niż robić to w sposób nieprzemyślany. Zaczynamy!

1. Kto będzie odbiorcą moich produktów/usług? Czy swoje produkty będę kierować do osób indywidualnych czy do firm. W jakim przedziale wiekowym będą potencjalni kupujący. Czego mogą oczekiwać od moich produktów? Czy w ogóle są zainteresowani produktami które będę oferować? Dobrze byłoby zrobić chociaż krótkie badanie (np. ankietowe) aby sprawdzić czy znajdą się potencjalni klienci. I nigdy nie zakładaj odpowiedzi że „zawsze się ktoś znajdzie”.

2.Jaka jest moja konkurencja? Jakie są zalety konkurencyjnych firm, w czym są dobrzy,  a jakie są ich słabe strony. Czym się będę wyróżniać na tle konkurencji? W czym  moja firma będzie lepsza? Czy na pewno jest jeszcze dla mnie miejsce na rynku (koniecznie trzeba się zastanowić otwierając np. piątą pizzerie w 10tysięcznym mieście). Jeżeli nie ma konkurencyjnych firm to zastanów się dlaczego? Czy były wcześniej podobne firmy i nie przetrwały próby czasu? Czy może nigdy nikt nie otworzył nic podobnego z obawy przed dużym ryzykiem?

3. Skąd będę brać produkty/ półprodukty/ materiały? Czy znam dostawców? Czy będę brać towar z hurtowni? Czy przeanalizowałem ceny dostaw oraz czy rozpocząłem już ich negocjację? Czy potrzebny mi będzie własny transport? Jeśli tak to czy posiadam odpowiednio przystosowany samochód?

4. Gdzie będzie znajdować się moja firma? Czy będzie to biznes stacjonarny czy mobilny? Czy potrzebuję lokalu czy mogę pracować z domu? Czy wynajmując lokal na pewno znalazłem najlepszą lokalizację w stosunku do ceny za wynajem? Czy umowa najmu lokalu/stanowiska jest sporządzona tak, że mogę ją wypowiedzieć bez kar umownych? Czy przewiduję wszystkie dodatkowe koszty jakie niesie za sobą lokal (podatek od nieruchomości, opłaty za prąd, gaz, wodę, ogrzewanie, ubezpieczenie lokalu, monitoring itp.)? Czy lokal spełnia wymagania techniczne, bezpieczeństwa i higieny pracy – czy posiada odbiory straży pożarnej i sanepidu? Czy nie wymaga dodatkowego wkładu finansowego, remontu?

5. Czy do prowadzenia tego typu działalności nie potrzebuję dodatkowych zezwoleń? Warto zapoznać się z takimi terminami jak: koncesja, licencja, działalność regulowana i sprawdzić, czy nie dotyczy to działalności którą chcę rozpocząć.

6. Ile będzie kosztować rozpoczęcie działalności gospodarczej? Czy posiadam wystarczający kapitał? Jeśli nie, to jak zamierzam go zdobyć? Czy posiadam zdolność kredytową? Czy mogę skorzystać z dotacji (a warto, tym bardziej, że teraz jest na to ostatni moment, o możliwościach uzyskania dotacji w 2014 roku pisałam tutaj). Szacując koszty na rozpoczęcie działalności weź pod uwagę wszystkie koszty, nie zaniżaj ich – sprawdź ceny potrzebnego wyposażenia, narzędzi, zapasów, towarów, półproduktów oraz zaplanuj kwotę na koszty co najmniej pierwszych 6 miesięcy działalności.

7. Czy planowane zyski będą wyższe niż koszty? Nie oszukujmy się – zakładasz firmę po to, żeby zarabiać. Przeanalizuj więc jaki będzie miesięczny koszt prowadzenia firmy. Weź pod uwagę koszty ZUSu, miesięczne koszty lokalu, koszt księgowości (jeśli nie będziesz jej sam prowadzić), koszt materiałów, wynagrodzenie pracowników (pamiętaj, że samo wynagrodzenie brutto to nie wszystko – są jeszcze koszty pracodawcy!), koszty dojazdów, koszty kredytów (jeśli planujesz je wziąć), amortyzacji środków trwałych i wszystkie inne koszty jaki Ci przyjdą do głowy. Teraz pomyśl jakie możesz mieć przychody. Ile produktów/usług miesięcznie możesz sprzedać? Ile zarobisz na każdym produkcie? Teraz podziel swoje zakładane przychody przez 2 – nie myślisz chyba, że od początku będziesz tak dużo sprzedawać 🙂 I jak – przychody są wyższe od kosztów? Jeśli tak to super. Teraz tylko odejmij od tej kwoty podatek dochodowy (w 2014 roku 1. próg podatkowy 18% jest do 85 528 zł, 2. próg podatkowy 32% od 85 528 zł lub podatek liniowy 19%). To co zostaje, to Twoje potencjalne wynagrodzenie. Mam nadzieję, że satysfakcjonujące 🙂

Jeśli odpowiedziałeś na wszystkie pytania i nadal uważasz, że Twój biznes to znakomity pomysł – nie pozostaje nic innego jak otwierać. A ja życzę powodzenia.

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

One Response

  1. robertwrobel 29 września 2014

Add Comment