Darmowy program do faktur? Test 5 najleszych aplikacji.

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później zmierzy się z koniecznością wystawienia faktury. Może to zrobić na dwa sposoby – albo tradycyjne na druku faktury vat albo elektronicznie, używając szablonu w excelu lub posługując się programem do wystawiania faktur. Na rynku jest wiele płatnych programów, ale dobrze szukając można znaleźć darmowe, które często niewiele ustępują najdroższym aplikacjom. Dlaczego lepiej wystawiać faktury elektronicznie niż ręcznie? Po pierwsze jest mniejsze ryzyko, że popełnisz błąd rachunkowy – programy same wyliczają podatek oraz sumują pozycje. Po drugie – wystawienie faktury elektronicznie jest znacznie szybsze niż mozolne, ręczne wypełnianie rubryczek. Do tego taką fakturę możesz wysłać kontrahentowi e-mailem oszczędzając czas i pieniądze. Przedstawione programy służą do wystawiania faktur (nie do prowadzenia księgowości), testowane są w wersji bezpłatnej. W każdym z nich możesz wystawić i wydrukować dokument, ale zobacz na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy darmowy program do faktur.

1. Invoicer Madar

http://www.invoicer.pl/programy/pobierz.htm
Dla mnie zdecydowany zwycięzca testu – posiada wiele przydatnych funkcji w darmowej wersji, sama używam go od 5 lat i jestem bardzo zadowolona. Można tworzyć obszerną bazę danych kontrahentów i produktów, a później szybko wstawiać do dokumentu. W wersji płatnej można mieć dostęp do programu w chmurze i wystawiać faktury z dowolnego komputera. Pytanie tylko czy każdy potrzebuje aż tylu funkcji?
plusy:

– mnóstwo funkcji w darmowej wersji – wystawianie faktur vat proforma, korekt, walutowych, itp. – eksport faktur do pdf – generowanie raportów kasowych i bankowych – możliwość założenia hasła do programu, ustawienie dostępu kilku użytkowników z przypisaniem im uprawnień – integracja z programem płatnik – dostępna wersja on-line do pracy w chmurze (ale płatna) – dostępna wersja na linux

minusy:

– mało przyjazny interface, – ogromna liczba funkcji może przytłoczyć początkującego użytkownika

invoicer

2. Gfaktura

http://gfaktura.com/

Drugie miejsce w zestawieniu to Gfaktura – prosty, przyjazny program, który bardzo szybko pozwala przygotować fakturę vat, wydrukować czy wyeksportować do pdf. W zasadzie zawiera większość niezbędnych funkcji, całkowicie darmowy. Idealny dla początkujących przedsiębiorców.

plusy:

– intuicyjna obsługa – prosta modyfikacja wyglądu faktury – zamieszczenie logo, zmiana kolorów – wgląd w wystawione faktury wraz z określeniem ich stanu (czy np. należność została zapłacona) – eksport do pdf – moduł kalendarza – ustalanie spotkań z kontrahentami czy robienie notatek – moduł statystyk – wykresy z wynikami firmy

minusy: 
– możliwość wystawienia tylko i wyłącznie faktury vat (brak wzorów faktury walutowej, proforma, korekta, marża i innych)

gfaktura

3. Infakt

http://www.infakt.pl/program_do_fakturowania
Kolejny program jest absolutnie idealny. Działa online, ma mnóstwo ciekawych i przydatnych funkcji – np. pobieranie danych firmy na podstawie podanego NIPu. Drukuje koperty, sam wysyła e-maile, jest po prostu super. Dlaczego więc jest na trzecim miejscu? W wersji darmowej działa tylko przy wystawianiu max 3 faktur w miesiącu. Jeśli więc prowadzisz malutką firmę i nie wystawiasz zbyt wielu dokumentów, ten program jest dla Ciebie.
plusy:

– program on-line, bez konieczności instalowania, dostęp do programu z dowolnego komputera, wystarczy się zalogować – uzupełnia dane firmy oraz klientów automatycznie po wpisaniu numeru NIP (program korzysta z stat.gov) – faktury proforma, marża, korekta – wysyłanie faktury e-mailem bezpośrednio z programu (możliwość ustawienia tekstu w wysyłanym e-mailu) – eksport do pdf – druk zaadresowanych kopert do wysłania faktury – oznaczanie zapłaconych faktur – kolorowe szablony faktur (naprawdę fajne)

minusy:
– darmowa wersja tylko do wystawiania max 3 faktur miesięcznie
infakt

4. Megafakturka

Zastanawiałam się między miejscem 4 i 5, ponieważ oba programy są podobne. W wersji bezpłatnej oba mają mocno ograniczone funkcje, jednak megafakturka ma ich ciut więcej. Niestety w programach tych nie ma możliwości zapisu faktury, można ją tylko i wyłącznie wydrukować. W wersjach płatnych funkcji jest jednak sporo.
plusy:

– umożliwia generowanie druków przelewów do urzędu skarbowego i ZUS

– skróty klawiaturowe przyśpieszające wystawianie faktur – 45-dniowy darmowy dostęp do wersji pro – w wersji płatnej (99zł neto na jedno stanowisko) dużo dodatkowych funkcji: rozliczanie ewidencji pojazdów, wystawianie faktury w językach obcych (en, de, fr,ru)

minusy: 

– w wersji bezpłatnej bardzo ograniczona liczba funkcji, nie można wyeksportować faktury, edytować wyglądu, wgrać logo firmy – reklama wersji płatnej przy włączaniu i wyłączaniu programu

megafakturka

5. Fajnafaktura

http://www.fajnafaktura.pl/faktura/pobierz.html
Test zamyka program Fajnafaktura.W wersji darmowej możemy wystawić fakturę i ją wydrukować, ale niestety to wszystko co można zrobić. W wersji płatnej opcji jest znacznie więcej, ale nie to było przedmiotem testów. Na duży plus zasługuje bardzo przyjazny interface i intuicyjna obsługa.
plusy:

– przyjazny interface – filtrowanie faktur wg zakresu cen i dat

minusy: 
– w wersji bezpłatnej bardzo ograniczona liczba funkcji, nie można eksportować faktury, edytować wyglądu faktury, wgrać logo firmy
fajnafaktura

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

8 komentarzy

  1. Asia 26 sierpnia 2014
    • Magda Grzegorczyk 26 sierpnia 2014
  2. Kasia 4 września 2014
  3. znawca 30 września 2014
    • Magda Grzegorczyk 30 września 2014
  4. Magda 10 października 2014
  5. Karol NC 23 grudnia 2014
  6. www.clskredyt.pl 4 stycznia 2015

Add Comment