[box]
…pewnego dnia mały chłopiec zapytał mnie: ?Czy rysuje pan Myszkę Miki?? A ja musiałem przyznać, że nie. ?No, ale wymyśla pan te wszystkie dowcipy i gagi?. ?Nie ? powiedziałem ? tego też nie robię?. Wreszcie chłopiec spojrzał na mnie i powiedział: ?Panie Disney, to co pan właściwie robi?? ?Cóż ? odpowiedziałem ? czasem myślę o sobie jak o pszczółce. Latam z miejsca na miejsce, zbieram pyłek i stymuluję wszystkich?
Marc Eliot, Walt Disney – Czarny książe Hollywood
[/box]
Kiedy warto delegować zadania?
Pracownik etatowy
[tabs slidertype=”top tabs”] [tabcontainer] [tabtext]zalety zatrudnienia pracownika etatowego:[/tabtext] [/tabcontainer] [tabcontent] [tab]
- pracuje codziennie przez 8 godzin tylko dla Ciebie.
- nie może prowadzić działalności konkurencyjnej.
- dobry pracownik często identyfikuje się z firmą w której pracuje. Jeżeli ma etat to czuje się bezpiecznie i zazwyczaj stara się wykonywać swoje obowiązki sumiennie, boi się zwolnienia.
- nie wszystkie zadania da się zlecić zewnętrznej firmie czy freelancerowi. Jeżeli pracownik jest potrzebny na stałe to raczej nie ma wyjścia.
[/tab] [/tabcontent][/tabs]
[tabs slidertype=”top tabs”] [tabcontainer] [tabtext]wady zatrudnienia pracownika etatowego:[/tabtext] [/tabcontainer] [tabcontent] [tab]
-
wysokie koszty utrzymania etatu (obecnie w 2015 roku minimalne wynagrodzenie brutto to 1.750,00zł ale wraz z kosztami pracodawcy to już 2.112,96zł)
- musisz przeprowadzić proces rekrutacji i znaleźć osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.
-
Twoja firma musi spełniać wymogi BHP, a Ty ponosisz koszt wstępnych badań lekarskich i szkoleń
-
nie zawsze jest dostępny (pracownikowi przysługuje płatny urlop, zwolnienie chorobowe)
-
trudniej rozwiązać umowę o pracę, obowiązuje kilkumiesięczny okres wypowiedzenia
[/tab] [/tabcontent][/tabs]
Freelancer
[tabs slidertype=”top tabs”] [tabcontainer] [tabtext]zalety korzystania z usług freelancera:[/tabtext] [/tabcontainer] [tabcontent] [tab]
- płacisz tylko za wykonane zadanie (nie interesuje Ciebie, czy zleceniobiorca wykonał zleconą pracę w 5 minut czy w 15 godzin. Ty płacisz za efekt).
- koszty zatrudnienia są niższe niż w przypadku pracownika etatowego.
- wykonuje konkretne zadania. Nie musisz nadzorować jego pracy (co bywa też wadą).
[/tab] [/tabcontent][/tabs]
[tabs slidertype=”top tabs”] [tabcontainer] [tabtext]wady korzystania z usług freelancera:[/tabtext] [/tabcontainer] [tabcontent] [tab]
- freelancer zazwyczaj pracuje dla wielu zleceniodawców w związku z czym może nie zależeć jemu aż tak na Twoim zleceniu. Może też zlecić wykonanie zadania innej osobie (jeśli w umowie nie zapiszesz, że prace musi wykonać osobiście).
-
nie nadzorujesz bezpośrednio pracy freelancera, oprócz zdefiniowanych terminów oddania dzieła/wykonania zlecenia nie masz wpływu na to, w jakich porach wykonuje zadanie,
[/tab] [/tabcontent][/tabs]
Zewnętrzna firma
[tabs slidertype=”top tabs”] [tabcontainer] [tabtext]zalety zlecania zadań zewnętrznej firmie:[/tabtext] [/tabcontainer] [tabcontent] [tab]
- rozliczasz się na podstawie faktury lub rachunku wystawionego przez firmę. Nie płacisz żadnych ZUSów i zaliczek na podatek dochodowy.
- wiele firm (w szczególności tych, których działalność jest regulowana w przepisach prawa) posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku źle wykonanego zadania lub szkody dla Twojej firmy łatwiej jest odzyskać odszkodowanie.
- bardzo łatwo możesz zakończyć współpracę z firmą, jeśli jesteś niezadowolony z efektów współpracy.[/tab] [/tabcontent][/tabs]
[tabs slidertype=”top tabs”] [tabcontainer] [tabtext]wady zlecania zadań zewnętrznej firmie:[/tabtext] [/tabcontainer] [tabcontent] [tab]
- firma, której zlecasz wykonanie zadania też musi zarobić – w związku z tym koszty czasem bywają wyższe niż przy zlecaniu pracy freelancerowi.
- pracownicy z zewnętrznej firmy nie identyfikują się z Twoją firmą. Nie zawsze może zależeć im na współpracy akurat z Tobą.
[/tab] [/tabcontent][/tabs]
Jakie zadania warto delegować?
- księgowość, kadry i płace – tutaj nie ma chyba wątpliwości. Nie musisz znać się na rachunkowości, wystarczy prace do wykonania zlecić osobie z odpowiednimi kwalifikacjami. I tak prowadzenie księgowości możesz zlecić zewnętrznemu biuru rachunkowemu, zatrudnić księgowego na zlecenie lub rozszerzyć zakres zadań (np. o fakturowanie, prowadzenie magazynu, itp) i zatrudnić etatowego księgowego.
- prowadzenie biura – jeśli czujesz, że nie wiesz kiedy i gdzie umówiłeś się na spotkanie firmowe, nie nadążasz z prowadzeniem korespondencji, gubisz się w sprawach administracyjnych możesz potrzebować asystenta. Możesz zatrudnić pracownika do obsługi administracyjnej Twojej firmy lub zlecić firmie prowadzenie biura wirtualnego w dużym mieście. To ostatnie rozwiązanie jest na tyle ciekawe, że zewnętrzna firma nie tylko udostępnia Tobie adres pod jakim rejestrujesz firmę, ale prowadzi wszystkie prace biurowe – obsługę telefoniczną, przekazywanie korespondencji, itp.
- obsługa IT – gubisz się w zagadnieniach informatycznych a obsługa firmowej strony internetowej to dla Ciebie problem nie do przejścia? Skorzystaj z pomocy informatyka. Możesz zatrudnić etatowego szpeca, korzystać z usług freelancera lub zlecić obsługę wykwalifikowanej firmie.
- serwis sprzątający – naprawdę po zakończeniu pracy w firmie chcesz sam myć podłogę? Na początku tak pewnie będzie, ale jeśli nie pracujesz w domu warto zlecić wykonywanie tej czynności innej osobie. Usługi nie należą do drogich a Ty będziesz miał więcej czasu.
- Z pozostałych zadań w firmie, które warto rozważyć do przekazania innej osobie należą przede wszystkim: obsługa klienta/call center, działania marketingowe (w tym prowadzenie socjal mediów) czy sprzedaż (pozyskanie świetnego handlowca jest dzisiaj bardzo trudne).
[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter ? obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent ? 4 wzory biznesplanów do pobrania.
[/box]
Myślę, że najlepiej jest zatrudnić specjalistę freelancera na umowę o dzieło czy zlecenie. Zazwyczaj robią wszystko szybko i dobrze i trzeba zbyt dużo kasy inwestować.
Freelancer to dobre rozwiązanie, jednak nie do wszystkich zadań można freelancera zatrudnić.
Ja najczęściej korzystam najczęściej z freelancerów a właściwie to jedno osobowych firm zewnętrznych. W dzisiejszych czasach można znaleźć praktycznie każdego do konkretnych celów, tyle że trzeba uważać na to by nie trafić na osobę która Cię oskubię co niestety już kilka razy mi się zdarzyło przez te wszystkie lata a więc wzięły zaliczki i gdzieś zniknęły…
Outsourcing w dzisiejszych czasach to już podstawa, nie znam firmy które nie korzysta z tego rozwiązania.
Niby wszyscy wiedzą o outsourcingu, ale w praktyce wygląda to jednak różnie. Ostatnio rozmawiałam z dziewczyną, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą i była bardzo zdziwiona, gdy dowiedziała się, że nie musi zatrudniać etatowej księgowej. Nie wiedziała nawet, że istnieją biura rachunkowe, którym można zlecić prowadzenie ksiąg. Więc wydaje mi się, że trzeba pisać o takich rzeczach, a nóż przeczyta ktoś, komu informacje się przydadzą…
Oczywiście, że zadania trzeba delegować. Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to wspomniana księgowość- jak wiadomo to nie żarty i wszystko musi grać, jeśli się na tym nie znamy podstawą jest, żeby komuś to zlecić. Co do pracownika- jeśli firmę na to stać, to jak najbardziej. Zawsze można pomyśleć o wzięciu kogoś na staż. Wtedy my nie płacimy, tylko Urząd Pracy.
Dzień dobry ja muszę powiedzieć, że w naszym kraju co by nie robił to wszystko ma więcej plusów niż minusów. Jeśli idziemy na etat to wiadomo jest ciepła posadka, ale pensja bardzo mała, biznes opodatkują cię z każdej strony, freelancer czasami zarobimy krocie czasami nie ma zleceń przez kilka tygodni. Taka jest prawda przynajmniej w tym kraju pozdrawiam.
Niby wszędzie są minusy, ale czy nie lepiej zamiast szukać wszędzie wad patrzeć na plusy danego rozwiązania? W Polsce naprawdę da się żyć prowadząc biznes i zatrudniając pracowników/freelancerów. Pozdrawiam 🙂
Delegować powinniśmy przede wszystkim te procesy, które mają znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju firmy a, z którymi nie radzimy sobie najlepiej. Warto zlecić profesjonalistom wszystko to, co nie jest trzonem działalności, aby móc skupić się na rzeczach ważnych. Firma, która we własnym zakresie stara się wykonywać wszystkie zadania oszczędza tylko z pozoru. Kluczem do sukcesu jest wszak specjalizacja oraz doskonalenie.