Dofinansowanie z Urzędu Pracy – porady praktyczne

O dotacjach pisałam już kilkakrotnie i zawsze te artykuły cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pisałam także o tym, czy warto korzystać z dotacji i będę powtarzać to do znudzenia – warto! Sama kilkakrotnie korzystałam z możliwości dofinansowania dla naszych biznesów i to właśnie dzięki dotacjom mamy nowoczesny sprzęt. Dotychczas dla moich firm pozyskałam dotacje w ramach 5 różnych programów, ponadto pomogłam w uzyskaniu dofinansowania kilkudziesięciu innym firmom. Za dziesięć lat nie będzie już takich możliwości wsparcia jakie są aktualnie, dlatego cały czas powtarzam, że trzeba korzystać! [box]Pamiętaj – przedsiębiorcy, którzy będą otwierać swoje firmy za 10 lat – będą zazdrościć osobom, które otworzyły swoje firmy w latach 2007-2020. Takich możliwości wsparcia nie będzie nigdy więcej![/box]
Dzisiaj wpis o tym jak starać się o najprostszą formę pomocy – dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest to dotacja łatwa do pozyskania, bezzwrotna, bez konieczności wnoszenia wkładu własnego, zaliczkowana (czyli środki otrzymujemy przed rozpoczęciem inwestycji, a nie jak w większości innych programów w formie refundacji po realizacji operacji). Kwota z PUP nie jest duża – niewiele ponad 20 000zł, ale może wystarczyć na rozpoczęcie małego biznesu.

 

Jak starać się o dofinansowanie z urzędu pracy krok po kroku?

 

1. Sprawdź czy Twój urząd pracy wciąż dysponuje środkami dla przedsiębiorców.

Każdy Urząd Pracy ma swój regulamin, w każdym mogą obowiązywać inne reguły przyznawania wsparcia. Niektóre urzędy pracy nie mają pieniędzy pod koniec roku, inne rozdysponowują środki na początku miesiąca, w jeszcze innych wniosek należy złożyć podczas krótkiego okresu naboru. Pierwsze kroki powinieneś skierować do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania Urzędu Pracy, aby dowiedzieć się kiedy można składać wnioski.

 

2. Bądź bezrobotny

Niestety, ale nie otrzymasz dofinansowania z Urzędu Pracy jeśli pracujesz na etacie lub już prowadzisz działalność gospodarczą. Musisz być bezrobotny. To jest wymóg bezwzględny i nie da się jego w żaden sposób przeskoczyć. Jeśli nie pracujesz – już teraz zarejestruj się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Sprawdź także w swoim urzędzie jakie dodatkowe warunki musisz spełnić aby móc ubiegać się o dofinansowanie.

 

3. Kwalifikacje i doświadczenie

Jednym z głównych kryteriów oceny wniosków o dofinansowanie jest zgodność posiadanych kwalifikacji i doświadczenia z profilem planowanej działalności. To bardzo ważne – na przykład jeżeli z wykształcenia jesteś ogrodnikiem a jedyne doświadczenie jakie posiadasz to stanowisko sprzedawcy w sklepie – nie otrzymasz dofinansowania na warsztat samochodowy.
Wyciągnij więc na stół wszystkie świadectwa pracy, wszystkie dyplomy i certyfikaty z ukończonych szkoleń. Liczy się wszystko, na co posiadasz dokument. Zastanów się teraz, czy firma, którą planujesz otworzyć w jakikolwiek sposób łączy się z tym co dotychczas w życiu robiłeś. Może jeszcze zdążysz ukończyć szybkie szkolenie? Przemyśl raz jeszcze co chcesz robić – być może Twój pomysł na biznes zmieni się diametralnie.

 

4. Co możesz kupić

W ramach dotacji nie możesz kupić wszystkiego. Po pierwsze są to rzeczy bezwzględnie wykluczone z możliwości dofinansowania – na przykład żywy inwentarz czy wyposażenie działalności z sektora rybołówstwa. Po drugie są rzeczy, których możliwość zakupu definiuje regulamin danego Urzędu Pracy. Tak jest na przykład z towarem handlowym. Są PUPy w których dofinansowanie bez problemu można przeznaczyć na towar handlowy (do dalszej odsprzedaży), a są PUPy w których tylko część dotacji (określonej procentowo) możesz przeznaczyć na towar. Podobnie jest z przedmiotami używanymi i z samochodem osobowym. Dodatkowo pamiętaj, żeby dokładnie zastanowić się co chcesz kupić – pomyśl, czego naprawdę potrzebujesz do prowadzenia działalności, sprawdź ceny i przygotuj wstępny kosztorys. Pamiętaj, że przedmioty które wymienisz we wniosku będziesz musiał później kupić, dlatego zastanów się raz jeszcze.

 

5. Przygotuj wniosek

Nie omówię tutaj szczegółowo formularza wniosku, ponieważ w każdym Urzędzie Pracy może być on inny. Każdy Urząd Pracy opracowuje swój formularz, a rozporządzenie zawiera jedynie wykaz minimalnych informacji, które muszą być zawarte we wniosku. O tym jak przygotować wniosek o dotację pisałam tutaj. Jeśli szukasz przykładowych biznesplanów zapisz się na mój niewsletter (formularz zapisu na końcu artykułu). Po zapisaniu się będziesz mógł pobrać cztery przykładowe biznesplany – w tym jeden napisany na potrzeby pozyskania dotacji ze środków PUP.
Pamiętaj, aby do wniosku załączyć:
  • wstępne umowy z przyszłymi dostawcami / kontrahentami / odbiorcami.
  • wstępną umowę na wynajem lokalu w którym będziesz prowadzić działalność (wraz z niezbędnymi pozwoleniami) lub prawo dysponowania lokalem (własność lub umowa użyczenia). Bardzo ważne jest wykazanie, że podjęło się działania w kierunku uruchomienia działalności.
  • analiza SWOT (mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia) – jeżeli nie jest zawarta w formularzu wniosku dołącz ją jako osobny załącznik – bardzo często wpływa na końcową ocenę wniosku.
[box]Osoby, które na bieżąco śledzą profil biznesopedia na facebooku, wiedzą, że w województwie warmińsko – mazurskim i opolskim ruszył aktualnie (październik – listopad 2014) nabór wniosków dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jeśli ty też chcesz być na bieżąco z aktualnymi konkursami polub mój profil – umieszczam tam informacje o nowych konkursach.[/box]

 

6. Sprawdź wszystko raz jeszcze!

Gdy przygotujesz wniosek – sprawdź go ponownie. Całość musi być spójna i logiczna. Najlepiej będzie, jeżeli wniosek dasz do przeczytania osobie która nic nie wie na temat Twojego pomysłu. Niech przeczyta i wyrazi swoją opinię. Czy zrozumiała co chcesz zrobić, jaką działalność prowadzić i w jaki sposób? Czy zaplanowane wydatki są niezbędne do prowadzenia tej działalności?
Sprawdź czy dołączyłeś wszystkie wymagane załączniki, czy wniosek jest podpisany w każdym wymaganym miejscu. Jeśli trzeba – dołącz opinię doradcy zawodowego. Zaznacz prawidłowo wybraną formę zabezpieczenia.
Pamiętaj – decyzja o przyznaniu lub nie dotacji nie ma charakteru decyzji administracyjnej – w związku z czym nie masz możliwości odwołania się od negatywnej decyzji. A najczęstszą przyczyną odrzucania wniosków jest ich niekompletność!

 

7. Podpisz umowę i wydaj środki

Otrzymałeś pozytywną decyzję dotyczącą przyznania środków? Gratuluję. Po podpisaniu umowy koniecznie ją przeczytaj! Znajdziesz tam odpowiedzi na większość nurtujących Ciebie pytań – na przykład kiedy najpóźniej musisz otworzyć działalność gospodarczą czy do kiedy musisz złożyć rozliczenie dotacji. Pamiętaj, aby dotacje wydać zgodnie z przeznaczeniem (czyli wydać na zakupy zaplanowane we wniosku a nie na waciki :))

 

8. Rozpocznij prowadzenie działalności gospodarczej.

Pamiętaj, że dotacja z Urzędu Pracy nie wyklucza możliwości późniejszego otrzymania dotacji w ramach innych programów (z wyjątkiem tych na rozpoczęcie działalności). Możesz więc otworzyć firmę w ramach dofinansowania z Urzędu Pracy, następnie rozwinąć ją w ramach RPO lub PROW, następnie zatrudnić praktykanta z ERASMUSa, ukończyć szkolenia, a później utworzyć stanowisko pracy dla bezrobotnego w ramach kolejnej dotacji z Urzędu Pracy. Wszystko zależy od Ciebie. Limit pomocy, którą można otrzymać w ramach pomocy de minimis to 200 000 euro w ciągu trzech lat. Jedno jest jednak pewne – ten, kto nie próbuje i nie składa wniosków nigdy nie otrzyma żadnego dofinansowania 🙂

A czy Ty próbowałeś otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy? Udało się? Podziel się swoimi doświadczeniami i zostaw komentarz.

 • [box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.
 • [/box]

14 komentarzy

 1. Tomek K 27 października 2014
  • Magda Grzegorczyk 28 października 2014
 2. Grzegorz 28 października 2014
  • Magda Grzegorczyk 28 października 2014
 3. Cordis 30 października 2014
  • Magda Grzegorczyk 30 października 2014
 4. Krzysztof 26 listopada 2014
  • Magda Grzegorczyk 28 listopada 2014
 5. clskredyt.pl 8 grudnia 2014
 6. Kamil 13 grudnia 2014
  • Magda Grzegorczyk 15 grudnia 2014
 7. szczepan 2 czerwca 2015
 8. Janusz 9 sierpnia 2016
 9. Tomik 17 lutego 2017

Add Comment