Ile kosztuje założenie i rozkręcenie firmy? + tricki jak zrobić to taniej.

Zastanawiasz się ile kosztuje założenie i rozkręcenie własnej firmy (albo w innej formie – czy można to zrobić mając w portfelu równiutkie 0zł)? Dzisiaj policzymy ile pieniędzy potrzeba na początek. Dodatkowo zebrałam garść porad co robić, aby koszty te były mniejsze.

 

1. Koszty początkowe

 • Rejestracja firmy. Obecnie zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG jest bezpłatna. Zapłacimy jednak za rejestrację spółki prawa handlowego – opłatę KRS, taksę notarialną oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – całkowity koszt wyniesie nas wówczas ok 2 000zł. UWAGA na oszustów – jeśli zarejestrowałeś działalność gospodarczą i otrzymałeś pocztą pismo wzywające do opłaty za wpis do Centralnego Rejestru Firm i Działalności Gospodarczej lub innej instytucji zrzeszającej firmy – nie płać. Wiadomość ta do złudzenia przypomina ważne, urzędowe pismo, przez co wiele osób daje się naciągnąć. Są to jednak dobrowolne zrzeszenie, które wyłudzają opłatę rejestracyjną.
 •  Opłaty za działalność regulowaną. Jeśli podejmujesz się działalności, która wymaga dodatkowych pozwoleń, możesz spodziewać się dodatkowych opłat. I tak taksówkarz za licencję zapłaci 450zł, a sprzedawca napojów z zawartością alkoholu do 4,5% za zezwolenie zapłaci 525zł.
 • Know-how. Gotowy pomysł na biznes możemy kupić – albo jako gotowy, rozkręcony biznes, albo wstąpić do sieci franchisingowej. Możemy też zlecić opracowanie koncepcji naszego biznesu zewnętrznej firmie. Koszt opłaty franchisingowej zaczyna się od kilkuset zł miesięcznie a kończy na kilku procentach od obrotu. Koszty te możesz ominąć całkowicie jeśli cały biznes oparty będzie na Twoim własnym pomyśle.
 • Ile kosztuje biznesplan? Zlecenie sporządzenia biznesplanu wyspecjalizowanej firmie to koszt od 50zł (za uproszczony biznesplan z gotowego wzoru pod dotację z urzędu pracy) do 2.000zł za wyspecjalizowany biznesplan z badaniem rynku. Moim zdaniem jednak warto samemu spróbować sporządzić biznes plan – sam przecież najlepiej wiesz, co chcesz robić, jak się do tego zabrać i najlepiej wiesz czego będziesz potrzebować. Wówczas za napisanie biznesplanu nie zapłacisz ani złotówki. Możesz też zerknąć do przygotowanych przez mnie gotowych wzorów biznesplanów do pobrania.
 • Logo i nazwa firmy. Zlecenie projektu logo to koszt od 200 do 5 000zł. Możesz jednak zrobić je sam korzystając z darmowych narzędzi np. cooltext lub photoscape (instrukcja jak to zrobić znajduje się na blogu Jest Rudo). Nazwę firmy także wymyśl sam. I na koniec jeszcze ciekawostka – nie myl nazwy firmy z nazwą zarejestrowanej działalności. Jeśli planujesz kilka działalności lepiej wybierz nazwę uniwersalną (np. PHU – Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe lub nazwę nic nie znaczącą) niż nazwę konkretnej działalności (na przykład pizzernia czy warsztat samochodowy). Gdy dodasz lub zmienisz kolejne profile działalności dziwnie będzie wyglądać na dokumentach  nazwa „Pizzeria” wystawiona w zakładzie fryzjerskim. A różne logotypy na dokumentach firmy możesz umieszczać zawsze.

2. Koszty inwestycyjne

Inwestycje to wszystko to, co jest potrzebne do prowadzenia Twojej działalności – od zakupu sprzętu i oprogramowania po zakup środków transportu i budowy nieruchomości. Są to też zdecydowanie najwyższe koszty. Najmniejsze kwoty przeznaczone na inwestycję w firmę zaczynają się od kilku tysięcy złotych (10 pomysłów za biznes do 10 000zł) a kończą się na wielu, wielu milionach. Pamiętaj też, że nie ma czegoś takiego jak „firma bez kosztów inwestycyjnych” nawet, jeżeli tak się Tobie wydaje. Używając przecież swojego komputera, sprzętu biurowego, samochodu, a nawet pokoju we własnym mieszkaniu w którym prowadzisz działalność też przecież poniosłeś koszty!

 

Przykładowe koszty inwestycyjne
 • komputer to koszt od 2 000zł do kilkunastu tysięcy zł jeśli potrzebujemy profesjonalnego sprzętu
 • oprogramowanie – profesjonalne, komercyjne oprogramowanie kosztuje. Musimy się liczyć z kosztem od 2 000zł (np. program do obsługi hotelu, program diagnostyczny do komputera warsztatowego) do kilkunastu tysięcy zł jeśli jesteś grafikiem, projektujesz dom lub robisz kosztorysy.
 • samochód dostawczy 17-letni w dobrym stanie to 10 000zł (np. VW T4)
 • nowy dostawczak to już wydatek rzędu 70 000zł (i to w wyprzedaży rocznika, np. Fiat Scudo)
 • koszt profesjonalnego, kawiarnianego, kolbowego ekspresu do kawy to koszt ok 15 000zł
 • koszt sklepowej lady chłodniczej to koszt od 5 000zł do 40 000zł
 • koszt budowy hali 120m2 to prawie 150 000zł (tutaj znajduje się kalkulator kosztu budowy hali)

 

Kilka porad jak obniżyć koszty inwestycyjne:
 • szukaj sprzętu używanego. Jeśli potrzebujesz specjalistycznego sprzętu rozejrzyj się za używanym sprzętem na przykład po leasingowym. Jest o wiele tańszy a często działa równie dobrze jak ten prosto z fabryki.
 • szukaj oszczędności na etapie projektowania budowy. Jeśli masz czas, to zdecyduj się robić część prac systemem gospodarczym (byle zgodnie z projektem). Zaoszczędzisz wówczas mnóstwo pieniędzy.
 • korzystaj z własnych zasobów. Posiadasz swój komputer, sprzęt, nieruchomości – wykorzystaj je do prowadzenia działalności gospodarczej szczególnie na początku. Jedynym wyjątkiem jest oprogramowanie – to przeznaczone do domowego użytku nie zawsze może być wykorzystywane do użytku komercyjnego.
 • korzystaj z dotacji. Tutaj chyba nie ma wątpliwości – dotacje są ogromną pomocą dla małych firm. Aktualnych naborów szukaj w moim cyklu „dotacje, szkolenia, aktualności”.
 • szukaj programów lojalnościowych dla firm. Duże marki często proponują małym firmom programy, w których w zamian za regularną współpracę można otrzymać wyposażenie (lub premię na jego zakup). Takie programy zazwyczaj skierowane są do sklepów (np. podpisując umowę z daną marką można otrzymać nowe regały czy lady chłodnicze), a także coraz częściej kierowane są do innych działalności (np. warsztatów samochodowych, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, itp).
[box]Jak wyglądały koszty inwestycyjne w naszym przypadku? Jeśli czytasz mnie regularnie to wiesz, że prowadzimy warsztat samochodowy, firmę ogrodniczą i sklep internetowy.
 • Dobudowa hali warsztatowej (do już istniejących budynków) wyniosła nas niecałe 60 000zł (49m2). Budowa miała miejsce w 2009 roku, więc aktualnie koszty byłyby wyższe.
 • Zakup sprzętu warsztatowego (tego podstawowego, z którym ruszyliśmy firmę w 2009 roku) to  30 000zł
 • Zakup sprzętu do firmy ogrodniczej (w 2013 roku) kosztował nas 70 000zł
Dodam jeszcze, że rozpoczynając działalność nie mieliśmy w ogóle własnych pieniędzy. Inwestycje sfinansowaliśmy z dotacji, kredytu i pieniędzy pożyczonych od rodziców. Kredyt i pożyczkę szybko spłaciliśmy, aktualnie cały czas inwestujemy, korzystamy z różnych dotacji i dziś wartość samego sprzętu warsztatowego to ok 250 000zł.[/box]

 

Ile kosztuje rozkręcenie biznesu?

Ile kosztuje rozkręcenie biznesu?

3. Koszty promocji i reklamy

 • wizytówki. To najtańsza forma reklamy, warto więc na samym początku zainwestować właśnie w wizytówki. Wizytówki możesz mieć już w cenie 1zł za 100szt. Tak, nie pomyliłam się, w firmie chromadruk możesz zamówić 100 wizytówek za 1zł + vat  (i nie jest to reklama firmy, sama skorzystałam z oferty i naprawdę działa, więc warto). Jeśli się Tobie spodobają możesz domówić następne, jeśli nie – nie musisz. Moim zdaniem super opcja na początek. Bez promocji koszt wizytówek to ok. 0,05zł/szt. Możesz także sam zaprojektować wizytówkę w edytorze tekstu i wydrukować na papierze wizytówkowym na domowej drukarce. Także będzie tanio.
 • ulotki. Myślisz, że ulotek nikt nie czyta a pieniądze na nie wydane to koszty wyrzucone w błoto? Nie jest to do końca prawda. Dobrze przemyślana ulotka oraz mądry sposób dystrybucji to często bardzo dobry pomysł na skuteczną i tanią reklamę. Są wręcz działalności, które mają więcej klientów z ulotek niż z Internetu (np. Telepizza). O tym na co zwrócić uwagę zamawiając ulotkę doczytasz tutaj. Ulotki są tanie – za te w formacie A6 zapłacisz ok 50zł za 5000szt.
 • reklama na samochodzie to fajna i niedroga forma reklamy. Jeśli często poruszasz się samochodem, parkujesz w centrum, to masz szansę, że Twoją reklamę przeczyta kilkaset osób dziennie. Za podstawową wersję oklejenia auta (logo i namiary firmy na bokach i tyle auta) zapłacisz 250zł. Jeśli chciałbyś okleić cały samochód to koszt będzie wyższy – ok 150zł/m2.
 •  strona internetowa. Zlecenie utworzenia strony internetowej firmy to koszt od 200zł (za prostą stronę – wizytówkę) do kilku tysięcy (za bardziej skomplikowane projekty). Możesz jednak spróbować samemu stworzyć swoją stronę (jak to zrobić przeczytasz na blogu theovner.co) Będzie znacznie taniej.
 •  reklama internetowa. Możesz rozpocząć od własnych działań, które nie będą Ciebie żadnym kosztem – SEO, udzielanie się na forach internetowych, grupach facebookowych, komentowanie na blogach, itp. Możesz wybrać także reklamy płatne – na. za reklamę Adwords zapłacisz od 0,01zł do 3-4zł za jedno kliknięcie, za banery na portalach internetowych zapłacisz od 100-200zł miesięcznie na małych portalachdo kwoty 370 000zł za dobowe wyświetlenie dużego bilboardu na stronie głównej wp.pl
 •  Możesz także zainwestować wiele, wiele pieniędzy w reklamę w radio, w telewizji, prasie. Ale czy na pewno potrzebujesz jej na początku działalności?

4. Poduszka finansowa

Jeśli zaczynasz własną działalność, warto mieć także przygotowaną tzw. „poduszkę finansową”. Są to środki odłożone np. na koncie oszczędnościowym, które możesz w razie problemu szybko użyć. Moim zdaniem najbardziej optymalna wartość poduszki finansowej to kwota jaka jest potrzebna na przetrwanie 6 miesięcy prowadzenia działalności bez żadnego przychodu. Dlaczego akurat 6 miesięcy? Moim zdaniem jest to optymalny czas, po upływie którego w przypadku większych niepowodzeń można zlikwidować firmę nie wpędzając się w większe zadłużenie.

 

Jak policzyć ile powinna wynosić nasza poduszka finansowa?
 • koszty ZUS. Jeżeli jest to Twoja pierwsza firma, to masz szczęście i możesz skorzystać z ulgowego ZUSu. Jego miesięczna wysokość to obecnie ok. 450zł. Trzeba także pamiętać, że po dwóch latach prowadzenia działalności przechodzimy na „normalny ZUS” który wynosi ponad 1000zł miesięcznie.
 • koszty pracowników. Całkowity, miesięczny koszt zatrudnienia pracownika z wynagrodzeniem minimalnym na umowę o pracę dla pracodawcy wynosi (w 2015roku) 2 112,96zł. Jeśli planujesz zatrudnienie na przykład pięciu pracowników, to miesięcznie wydasz 10 564,80. Zobacz więc, jak szybko w przypadku niepowodzenia biznesu z zatrudnionymi pracownikami będą rosły Twoje długi. Jeśli chcesz obniżyć koszty pracowników może warto pomyśleć o zatrudnieniu praktykanta, ucznia, stażysty lub delegowaniu zadań freelancerowi czy zewnętrznej firmie.
 • koszty księgowe. Koszt księgowej prowadzącej książkę przychodów i rozchodów to ok. 100-500zł/miesięcznie (w zależności od ilości faktur, ilości pracowników). Prowadzenie pełnej księgowości to koszt od 500 do 2000zł/miesięcznie. Możesz oczywiście nauczyć się sam księgowości i prowadzić ją we własnym zakresie, ale czy warto?
 • koszty utrzymania nieruchomości. Czyli wszystkie czynsze, podatki, koszty energii elektrycznej, gazu i wody.
Wszystkie te koszty mnożymy razy 6 i otrzymujemy kwotę którą musimy odłożyć, aby spokojnie i bez stresu móc prowadzić biznes.

 

Statystycznie pierwszą działalność gospodarczą otwieramy po 40 roku życia, jeśli więc jesteś osobą po dwudziestce, może warto już teraz zacząć odkładać środki na własną działalność?
Jeśli prowadzisz już własny biznes, to bardzo proszę, podziel się informacją ile wyniosło Ciebie rozpoczęcie działalności i rozkręcenie bizenesu. Taka informacja na pewno przyda się innym czytelnikom bloga.

 

Ps. Wyszedł mi chyba najdłuższy wpis na tym blogu, mam nadzieję, że będzie dla Ciebie przydatny. Spędziłam przy nim trochę czasu, więc jeżeli się Tobie podoba, uważasz, że będzie przydatny dla Twoich znajomych, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim na facebooku. Zapraszam także do polubienia mojego fanpage’a.

25 komentarzy

 1. Catherine 19 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 19 marca 2015
 2. Karol NC 19 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 19 marca 2015
 3. Krystyna 20 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 20 marca 2015
 4. Anna 23 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 24 marca 2015
 5. Marta 26 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 31 marca 2015
 6. Kamil 26 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 31 marca 2015
 7. Julia 30 marca 2015
 8. Andree 3 kwietnia 2015
 9. cls 9 kwietnia 2015
 10. Justyna 14 kwietnia 2015
  • Magda Grzegorczyk 14 kwietnia 2015
 11. Andrzej 22 marca 2016
 12. Marzenna 21 listopada 2016
 13. Afrodyta 23 maja 2017
 14. Drukarnia Internetowa 4 lipca 2017
 15. Karol Bankowy 29 listopada 2017
 16. Gomeo 21 lutego 2018

Add Comment