5 rad jak oddzielić finanse firmowe od osobistych

Masz czasem wrażenie, że pieniądze z biznesu przeciekają Ci przez palce? Regularnie wypłacasz z konta firmowego drobne sumy na bieżące życie, a później nie starcza Ci na opłacenie ZUSu? Nie jesteś w stanie konkretnie odpowiedzieć na pytanie ile zarabiasz? Jeśli czujesz, że prowadząc biznes masz bałagan w finansach zarówno firmowych jak i osobistych, to najwyższy czas na generalne porządki. Im szybciej się za nie zabierzesz, tym lepiej. Moim zdaniem bałagan w finansach to jeden z większych błędów, nad którym koniecznie trzeba popracować.

 

1. Rachunek bankowy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą możesz korzystać z rachunku osobistego, ale lepiej od razu załóż konto firmowe. Jego prowadzenie wcale nie jest dużo droższe, a pomoże Ci ogarnąć finanse firmy.
Z konta firmowego opłacaj wszystkie wydatki związane z prowadzeniem firmy. Często w ramach rachunku firmowego możesz założyć kilka subkont – możesz zdecydować się na takie rozwiązanie i osobno odkładać środki na opłaty stałe, poduszkę finansową oraz na inwestycje.

 

Wybieraj rachunki bankowe, które nie mają opłat za prowadzenie. Oferuje je np. Idea Bank czy mBank

2. Pilnuj przychodów w gotówce

Jeśli prowadzisz biznes stacjonarny i przyjmujesz płatności gotówkowe, to może Ciebie korcić podbieranie drobnych kwot na bieżące potrzeby. Mam na to kilka pomysłów:

 • zarobionych pieniędzy nie wkładaj do portfela. Jeśli nie posiadasz kasy fiskalnej z szufladą, to przechowuj je w kasetce, małym sejfie lub nawet zwykłym pudełeczku – najważniejsze, żeby były oddzielnie.
 • pieniądze regularnie wpłacaj na konto. Wyznacz sobie, kiedy będziesz zanosić gotówkę do banku – może to być raz w miesiącu, raz w tygodniu lub po uzbieraniu określonej kwoty. Jeśli masz duży obrót dzienny możesz rozważyć korzystanie z wrzutni – będziesz wówczas niezależny od godzin otwarcia banku.
 • zapisuj każdą kwotę, którą zabierasz z uzbieranej gotówki. Używaj do tego celu druków raportu kasowego lub zwykłego zeszytu i zapisuj na co konkretnie zabrałeś pieniądze. Dzięki temu będziesz wiedzieć na co je wydajesz.

3. Wypłacaj sobie wynagrodzenie

Wyznacz kwotę, która będzie Twoim wynagrodzeniem. Przelewaj ją na osobiste konto raz w miesiącu. Ale uwaga – wypłata Twojego wynagrodzenia niech będzie ostatnią transakcją – zawsze na pierwszym miejscu stawiaj ZUS, podatek, wynagrodzenia pracowników i faktury. Jeśli w danym miesiącu nie uzbierasz całej kwoty przewidzianej na Twój przelew – wypłać sobie mniejszą kwotę. Jeśli uzbierana kwota będzie większa, różnice przeznacz na zasilenie poduszki finansowej lub odkładaj na kolejne inwestycje.

 

4. Poważnie podejdź do księgowości

 Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość, to ten punkt Ciebie nie dotyczy. Ale jeśli co miesiąc szykujesz dokumenty sprzedażowe i kosztowe, zanosisz je do księgowego, otrzymujesz wyliczoną kwotę podatku i ją opłacasz – ale nie masz pojęcia jak przedstawia się Twoja miesięczna struktura przychodów i kosztów – pora to zmienić. Najprościej – poproś księgowego o przygotowywanie miesięcznych zestawień. Możesz także przygotowywać je samodzielnie – dostępnych jest wiele programów do analizy finansowej firmy. Uważnie przeanalizuj wszystkie koszty i przychody. Prowadź oddzielnie swój własny rachunek zysków i strat. Jeśli prowadzisz kilka różnych działalności pod jednym szyldem, to zestawienia także prowadź oddzielnie. Koszty sortuj według różnych kategorii, a następnie obserwuj te, na które masz wpływ i zastanów się, jak je obniżyć. Dokładnie analizuj także przychody – zobaczysz wówczas, które produkty lub usługi generują największe zyski a które najmniejsze, co pomoże Ci w dopracowaniu oferty.
finanse firmowe

5. Finansów osobistych pilnuj jak firmowych

Co ma wspólnego księgowość firmy z finansami osobistymi? To proste – z dobrych nawyków firmowych korzystaj także w życiu codziennym. Jeśli opanujesz zestawienia księgowe dotyczące firmy, spróbuj w podobny sposób podejść do finansów osobistych. Naucz się budżetowania, zapisywania wydatków i robienia zestawień. Co miesiąc analizuj w jaki sposób możesz obniżyć koszty lub zdobyć dodatkowe dochody. Planuj wszystkie większe wydatki i odkładaj oszczędności. Skoro i tak prowadzisz zestawienia firmowe, to prowadzenie tych osobistych nie zabierze Ci dużo więcej czasu.

A Ty, jak uważasz, czy oddzielenie finansów firmowych od osobistych rzeczywiście jest takie ważne? Jak Ty podchodzisz do tego tematu? Zapraszam do dyskusji.

 

[facebook]

24 komentarze

 1. Ania 6 maja 2015
  • Magda Grzegorczyk 7 maja 2015
 2. Tomek 7 maja 2015
  • Magda Grzegorczyk 8 maja 2015
 3. Tomek 7 maja 2015
 4. Anna 8 maja 2015
  • Magda Grzegorczyk 8 maja 2015
 5. Ewa 9 maja 2015
 6. 123mamut 10 maja 2015
  • Magda Grzegorczyk 10 maja 2015
 7. Monika 13 maja 2015
  • Magda Grzegorczyk 14 maja 2015
 8. www.cls.pl 14 maja 2015
  • Magda Grzegorczyk 15 maja 2015
 9. Majka 3 czerwca 2015
 10. Grzesiek 8 czerwca 2015
 11. Profinfo 22 czerwca 2015
 12. Wojtku 13 września 2016
 13. Majk 29 grudnia 2016
 14. Alma 29 czerwca 2017
 15. Jacek 30 stycznia 2020
 16. Karol Zarobić 19 kwietnia 2021
 17. Anegis 5 sierpnia 2021

Add Comment