Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – wady i zalety okiem praktyka

Wiesz już, że chcesz rozpocząć prowadzenie własnego biznesu – przeanalizowałeś dokładnie wszystkie za i przeciw, wiesz już co chcesz robić, być może masz już pierwszych klientów. Jesteś gotowy, żeby zarejestrować firmę i wreszcie zacząć działać, ale wciąż stoisz przed dylematem w jakiej formie prowadzić firmę. Szukasz informacji w Internecie, ale często są one sprzeczne albo gloryfikują jedno z rozwiązań – jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z o.o.. Ja też miałam kiedyś takie wątpliwości, ale po kilku latach prowadzenia firmy mogę powiedzieć dużo o wadach i zaletach obu rozwiązań.

Jak było u nas? Najpierw jednoosobową działalność gospodarczą założył mój mąż. Następną jednoosobową działalność otworzyłam ja. Później zarejestrowaliśmy spółkę z o.o. która była nam potrzebna do oddelegowania części zadań. Obecnie mamy jedną działalność gospodarczą i jedną spółkę z.o.o.

 

Aby zrozumieć z czego wynikają wszystkie różnice między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o. trzeba uzmysłowić sobie dwie proste rzeczy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest Twoją integralną częścią, prowadzoną pod Twoim własnym nazwiskiem. Spółka z o.o. jest całkowicie osobnym podmiotem.

 

Ty + Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza = jeden podmiot
Ty + Twoja spółka z o.o. = dwa osobne podmioty

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. wady i zalety

 

Nazwa firmy

W nazwie jednoosobowej działalności gospodarczej zawsze będzie znajdować się Twoje nazwisko. Co oznacza to w praktyce? Choć w praktyce możesz posługiwać się różnymi, wymyślonymi przez siebie nazwami, to wystawiając oficjalne dokumenty, faktury czy paragony musisz umieścić oficjalną nazwę z Twoim nazwiskiem. Przy rejestracji spółki możesz wybrać dowolną nazwę, którą będziesz się posługiwać. Nazwa może (choć nie musi) zawierać Twoje dane. Dla jednych plusem będzie firmowanie firmy swoim wizerunkiem, dla innych będzie to duża wada. Nazwa spółki z o.o. sprawia od razu wrażenie bardziej profesjonalnej i większej.

 

Koszty prowadzenia firmy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą praktycznie nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Księga przychodów i rozchodów czy ewidencja ryczałtu wbrew swojej nazwie nie jest zbyt skomplikowana i możesz spróbować prowadzić księgowość samodzielnie. Przy takim rozwiązaniu samo prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie Cię kosztować ani złotówki.
W przypadku spółki z o.o. koszty są istotnie wyższe. Rozpoczynając od tego, że założenie spółki wiąże się z wydaniem aktu notarialnego, musisz więc ponieść opłatę u notariusza, następnie opłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, wnieść kapitał zakładowy (min. 5000zł). Kosztować będą Ciebie także wszystkie istotne zmiany w spółce (znów taksa notarialna), coroczne ogłoszenie wyniku finansowego w KRS a na końcu także zamknięcie firmy. Poza tym prowadząc spółkę z o.o. zobowiązany jesteś do prowadzenia pełnej księgowości, sporządzania corocznego bilansu i rachunku zysków i strat – a to wcale nie jest takie proste i prawdopodobnie będziesz musiał korzystać z usług biura rachunkowego.

 

Formalności

Jeśli przeraża Ciebie ilość papierologii przy prowadzeniu własnego biznesu, to muszę Ciebie zmartwić – przy spółce z o.o. jest tego jeszcze więcej. Wszelkie zmiany powinny być wprowadzane uchwałą zarządu lub wspólników (zgodnie z tym co znajduje się w umowie spółki), sprawozdania finansowe składają się z rachunku zysku i strat oraz bilansu a zatwierdzone zostają odpowiednią uchwałą. Co więcej każde zgromadzenie organów powinno być udokumentowane sprawozdaniem, a wszelkie zmiany powinny być zatwierdzone odpowiednim dokumentem. Owszem, nie jest to bardzo trudne, w Internecie można znaleźć wszystkie niezbędne wzory takich dokumentów, ale jeśli nie jesteś sumienną osobą, to może się okazać że dokumenty Ciebie przerosną.

 

Dziedziczenie

Wszędzie możesz przeczytać, że największą zaletą spółki z o.o. jest to, że można ją dziedziczyć. Jest to niewątpliwa zaleta, jeśli chcesz zachować po swojej śmierci ciągłość firmy. Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli umrzesz prowadząc jednoosobowa działalność gospodarczą, umiera wraz z Tobą Twoja firma. Nie jest jednak tak, że nagle znika tez cały jej majątek i zobowiązania – te przecież należały do Ciebie i dziedziczą je Twoi bliscy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jeśli Twój spadkobierca zechce kontynuować Twoje dzieło, to może, po uregulowaniu spraw spadkowych, zarejestrować działalność na siebie i pod swoim nazwiskiem zacząć prowadzić firmę.

Jeśli umrzesz prowadząc spółkę z o.o. to firma istnieje nadal. Twoi spadkobiercy dziedziczą udziały w firmie, a ewentualne zmiany w zarządzie są zatwierdzone zgodnie z obowiązującą umową spółki. Firma nie musi przerywać pracy ani na jeden dzień i ponosić w ten sposób strat.

 

Odpowiedzialność za zobowiązania

Za zobowiązania firmy prowadzonej jako jednoosobowa działalność gospodarcza odpowiadasz całym swoim majątkiem. Za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością firma odpowiada do wysokości kapitału zakładowego.

 

Proste? Niekoniecznie. Jak myślisz, co się stanie, jeżeli w spółce z o.o. zobowiązania będą większe niż kapitał zakładowy? Tak po prostu rozejdą się po kościach? Wtedy wszyscy zakładaliby spółki, brali ogromne kredyty, przestawali spłacać i znikali. Tak pięknie niestety nie jest. Ograniczona odpowiedzialność w spółce z o.o. istnieje po to, żeby chronić udziałowców. Ale za popełnione błędy ktoś musi ponosić odpowiedzialność. Za zobowiązania firmy ponad kapitał zakładowy odpowiada zarząd. A jak myślisz, kogo w Twojej małej spółce obsadzisz w roli prezesa jednoosobowego zarządu? Czyli kto nadal odpowiada za zobowiązania spółki?

 

Są oczywiście kreatywne czary-mary, kiedy to spółki spółek zakładają spółki, które w zarządzie mają jeszcze inne spółki spółek, firmy biorą ogromne kredyty i znikają bez żadnych zobowiązań, ale umówmy się – Ciebie pewnie ta sytuacja nie dotyczy.

 

ZUS

Jeśli jednoosobową działalność rejestrujesz po raz pierwszy możesz skorzystać przez pierwsze dwa lata z niskiego ZUSu. Po dwóch latach przechodzisz na „normalny”, wysoki ZUS.

 

Jeśli w spółce z o.o. jesteś jedynym wspólnikiem od razu płacisz normalny ZUS.

 

Jeśli w spółce z o.o. jest kilku wspólników możesz nie płacić ZUSu w ogóle.

 

Jak to jest możliwe? To proste, spółka z o.o. to osobny podmiot. Możesz więc nie płacić ZUSu w ogóle lub możesz się w niej zatrudnić tworząc dla siebie etat i od niego odprowadzając składki.

 

Zysk firmy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą wypracowany przez firmę zysk jest jednocześnie Twoim zyskiem. Płacisz od niego podatek dochodowy i nikogo już nie obchodzi co z nim zrobisz.

 

Przy spółce z o.o. wypracowany zysk nie jest zyskiem Twoim, a spółki. Tego odrębnego podmiotu. Jeśli chcesz go przeznaczyć na swoje prywatne potrzeby, to owszem możesz, ale musisz go sobie wypłacić. Robisz to albo w postaci dywidendy albo w postaci umowy cywilno -prawnej. Ma to jeden bardzo duży minus. Podatek płacisz podwójnie. Najpierw płaci go spółka od uzyskanego zysku, później płacisz go ty od wypłaconych środków. W końcu ty i firma to dwa odrębne podmioty.

 

Forma zatrudnienia

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś osobą tzw samozatrudnioną.

 

Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością teoretycznie jesteś osobą nieaktywną zawodowo. Możesz jednak stworzyć da siebie stanowisko pracy i czerpać ze wszystkich dobrodziejstw etatu, takich jak lepsza zdolność kredytowa czy urlop macierzyński. Oprócz tego możesz stworzyć sobie wymarzone stanowisko – w końcu kto Ci zabroni w swojej firmie być szefem wszystkich szefów? Gdy zechcesz powrócić na etat na pewno będzie to dobrze wyglądało w CV.

 

Dotacje

Mój ulubiony argument, który ostatnio często spotykam mówi o tym, że zakładając spółkę z o.o. nie możesz dostać dotacji. Nic bardziej mylnego! Owszem, wsparcie z Urzędu Pracy na założenie firmy dotyczy tylko jednoosobowej działalności gospodarczej, ale przecież wsparcie z PUPu to nie jedyne źródło pozyskania środków. Od początku tego bloga staram się udowadniać, że środki można pozyskiwać w wielu różnych programach, a w większości z nich spółki z o.o. nie są wcale wykluczone. Co więcej – te największe środki na najciekawsze programy są skierowane właśnie do osób prawnych, wykluczając jednoosobowe działalności. Poza tym istnieje pewien sposób, dzięki któremu można pozyskać dotację na spółkę z o.o. z urzędu pracy. Jesteś ciekawy jak? Zaglądaj na stronę, bo wkrótce o tym napiszę.

 

Podsumowując

Obie formy prowadzenia firmy mają swoje wady i zalety. Ciężko jest wskazać jednoznacznie, co jest lepsze. Moim zdaniem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zdecydowanie prostsze, jednak spółka z o.o. wygląda bardziej profesjonalnie. Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić Twoje wątpliwości i wiesz już w jakiej formie chcesz prowadzić działalność.

 

I jeszcze mam do Ciebie prośbę. Jeśli znasz kogoś, kto stoi przed dylematem w jakiej formie prowadzić działalność, koniecznie podziel się z nim tym tekstem. Na pewno będzie Ci wdzięczny a mi będzie bardzo miło.

12 komentarzy

 1. Ula z prostoofinansach 10 maja 2016
  • Magda Grzegorczyk 11 maja 2016
 2. Karol B24 11 lipca 2016
 3. Magda 14 listopada 2016
 4. Barbara 22 listopada 2016
 5. Andrzej 24 listopada 2016
 6. globbymug 20 stycznia 2017
 7. Ewelajna 23 czerwca 2017
 8. Mały zus 1 września 2017
 9. Majka 4 września 2017
 10. Marek 20 marca 2018

Add Comment