Licytacja komornicza czyli czego szukać i co można zyskać?

Oglądasz czasem program „Wojny magazynowe”? To mój ulubiony program telewizyjny. Uczestnicy licytują
opuszczone schowki garażowe, znajdują w nich ciekawe przedmioty, które następnie z zyskiem (lub nie) sprzedają. Kupujący z wypiekami na twarzy licytują przedmioty, podbijają ceny a później opróżniają zawartość schowków. W Polsce niestety nie ma licytacji schowków garażowych, ale jest coś równie ciekawego – przetargi komornicze.

Co można kupić na licytacji?
W zasadzie wszystko. Licytowane są przedmioty dłużników – od antyków poprzez sprzęt elektroniczny, samochody, skutery a kończąc na nieruchomościach.

Co najlepiej kupować?

 • samochody – na te aukcje zazwyczaj przybywa najwięcej chętnych. Licytowane są samochody osobowe, ciężarowe i inne. Przed licytacją najlepiej sprawdzić stan samochodu (zdjęcia od komornika najczęściej są słabej jakości) i oszacować uszkodzenia. Dowiedz się czy do samochodu są dołączone kluczyki i dokumenty. Sprawdźmy także czy… na pewno kupujemy samochód 🙂 Często zdarza się bowiem, że przedmiotem aukcji nie jest cały samochód, a np. 50% udziałów w ruchomości. Z takimi udziałami niestety niewiele da się zrobić.

[box type=”info”] Zgodnie z KPC art. 879 rzecz nabyta od komornika jest wolna od wad prawnych. Oznacza to, że nabywając przedmiot w drodze licytacji komorniczej nie ciążą na nim żadne obciążenia i zastawy. Nabywając w ten sposób samochód nawet bez dokumentów nie powinno być problemu z jego rejestracją.[/box]

 • dzieła sztuki i antyki – jeśli tylko znasz się na sztuce warto zainteresować się tym tematem. Na aukcjach można czasem znaleźć niezwykłe skarby, ale trzeba przekopać się przez gąszcz niewiele wartych obrazków.
 • maszyny przemysłowe – można znaleźć prawie wszystko – od młotów i spawarek po wyposażenie piekarni, szukaj tych związanych z Twoją działalnością.
 • maszyny rolnicze – temat mało popularny, a szkoda. Czy wiesz, że tzw. „ciapek” czyli ciągnik rolniczy z lat siedemdziesiątych kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych? Na maszynach rolniczych można sporo zarobić, nie tyko na odsprzedaży, ale także świadcząc usługi dla rolników. Jeśli nigdy nie interesowałeś się tym tematem, to najwyższy czas to zmienić!
 • nieruchomości komercyjne – na aukcjach można czasem kupić gotowe firmy, którym nie wyszło! Warto oglądać też magazyny, hale, sklepy i inne nieruchomości które mogą pomóc w rozwoju własnej firmy.

Czego ja nigdy nie kupuję na licytacjach?
Nigdy nie kupuję nieruchomości mieszkalnych. Powody mam dwa. Pierwszy to aspekt etyczny – wiem, że z jakiegoś powodu dłużnikowi zabrano dom czy mieszkanie, jednak nie wyobrażam sobie być tą osobą, która pozbawia kogoś dachu nad głową. Drugi to aspekt prawny – teoretycznie kupujemy nieruchomość w której możemy od razu zamieszkać czy wynająć, ale może pojawić się pewien problem. Jeżeli w lokalu zameldowana jest osoba w trudnej sytuacji (bezrobotna, dziecko, osoba starsza), a gmina nie znajdzie dla niej lokalu zastępczego, może się okazać że będzie mieszkać dalej w lokalu na Twój koszt! Można później walczyć w sądzie o zwrot kosztów, ale kosztuje to sporo nerwów. Dlatego też jeśli zamierzasz kupić nieruchomość mieszkalną zawsze sprawdź kto jest w niej zameldowany, a następnie zorientuj się czy na pewno zamierza się wyprowadzić.

Gdzie szukać informacji o licytacjach?
Jeszcze kilka lat temu, aby być na bieżąco z przetargami trzeba było wyszukiwać ogłoszeń w urzędach skarbowych i u komorników. Od jakiegoś czasu działa strona internetowa Krajowej Rady Komorniczej – www.komornik.licytacje.pl i jest na prawdę świetna. Warto na bieżąco przeglądać stronę i szukać ciekawych przedmiotów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Licytacja może nie odbyć się bez podania przyczyny, dlatego warto tuż przed samą aukcją zadzwonić do komornika i upewnić się czy licytacja dojdzie do skutku. Nawet tuż przed samą licytacją dłużnik może spłacić całość długu i zabrać swój przedmiot.
 •  Chcąc wziąć udział w licytacji bardzo często należy wpłacić wadium. Rękojmia wynosi jedną dziesiątą kwoty, na jaką biegły wycenił wartość przedmiotu. Tym osobom, które rzeczy nie wylicytują, rękojmia jest zwracana. Natomiast rękojmia wpłacona przez zwycięzcę licytacji zaliczana jest na poczet ceny. Jeśli wygrywający licytację nie zapłaci ceny nabycia w terminie, to wpłacona rękojmia przepada. Dokładna kwota wadium oraz sposób jej uiszczenia jest podany w każdym ogłoszeniu o licytacji
 • Najniższa suma, za którą możesz nabyć przedmiot na pierwszej licytacji, wynosi 3/4 sumy oszacowania. Taka jest wówczas cena wywołania. Jeśli przedmiot nie zostanie sprzedany podczas pierwszej licytacji, może zostać zorganizowana druga licytacja. Podczas niej cena wywołania obniżana jest do 2/3 sumy, na jaką nieruchomość została oszacowana.

Gdzie jeszcze można szukać okazji?
– na przetargach w Twojej gminie. Często gminy wystawiają na przetarg nieruchomości będące w jej posiadaniu, warto  więc zaglądać na biuletyn informacji publicznej.
– w Agencji Nieruchomości Rolnych– można szukać działek wystawionych na przetargi
– w Agencji Mienia Wojskowego – przetargi pojazdów militarnych, wyposażenia, uzbrojenia, odzieży (i to od używanych kalesonów po pełne umundurowanie) także nieruchomości

[box type=”download”]A na koniec ciekawostka – oto co zakupiłam w zeszły piątek na aukcji komorniczej. Wywrotka Iveco. Już niedługo napiszę co z nią zrobię [/box]

wywrotka zakupiona 29.08.2014

wywrotka zakupiona 29.08.2014

A czy ty bierzesz udział w przetargach? Czy raczej licytacja komornicza nie jest tematem dla Ciebie? Podziel się swoimi doświadczeniami. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz. Podziel się także artykułem na facebooku. Dziękuję!

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

4 komentarze

 1. Tomek 6 września 2014
  • Magda Grzegorczyk 7 września 2014
 2. Pablo 25 września 2017
 3. Pablo 25 września 2017

Add Comment