Jak znaleźć pomysł na biznes?

Wiesz już, że praca na etacie nie jest spełnieniem Twoich marzeń, czujesz, że chcesz się inaczej realizować? Wiesz już, że w biznesie potrzebne jest zaangażowanie, ciężka praca i dobry pomysł? Dwa pierwsze już masz, ale z pomysłem jest gorzej. Nie wiesz gdzie szukać inspiracji i jak wpaść na TEN pomysł? Zróbmy małą analizę SWOT naszego potencjału w trochę inny sposób. Gotowy?

1. Zacznij od samego siebie

Przecież to ty – a nie nikt inny – chcesz prowadzić biznes. To Ty ze swoim interesem masz czuć się dobrze. Niby oczywiste, ale nie zawsze. Weź kartkę papieru i zapisz na niej odpowiedzi na następujące pytania:
 • na czym znam się najlepiej?
 • jaka jest moja największa pasja?
 • jakie mam wykształcenie i doświadczenie?
 • co chciałbym w życiu robić?
Zapisałeś? Przeczytaj teraz to co zapisałeś na głos. Zatrzymaj się przy drugim punkcie – fajnie byłoby się zajmować w życiu tym, co jest moją  największą pasją, prawda? Pomyśl więc, czy nie ma biznesu w której mógłbyś wykorzystać to, co w Tobie najlepsze. Ważne jest także Twoje doświadczenie i wykształcenie. Znasz doskonale branżę w której aktualnie pracujesz? Masz kontakty, które mógłbyś wykorzystać? Wszystko zanotuj.
Do każdego z punktów dopisz biznes, który się kojarzy z tym co zapisałeś.

2. Rozejrzyj się wokół

Zrób przegląd wszystkiego co posiadasz. Pomyśl o tym, co masz, a z czego mógłbyś zrobić biznes. Szukaj rzeczy materialnych które mogą pomóc w biznesie oraz pomysły jakie przychodzą Ci do głowy co z tym można zrobić. Zapisz wszystko co masz:
 • Posiadane nieruchomości. Masz budynki gospodarcze? – super, możesz tam mieć magazyn, halę produkcyjną, warsztat usługowy czy hodowlę zwierząt. O pozwoleniach, odbiorach, sanepidach i innych na razie nie myśl. Szukaj potencjałów. Zapisz wszystkie nieruchomości w których mógłbyś prowadzić biznes, nawet jeśli miałby to być pokój w mieszkaniu w którym mógłbyś mieć biuro.
 • Urządzenia, jakimi dysponujesz. Masz maszynę do szycia i uwielbiasz szyć? Super, może pomyślisz o projektowaniu odzieży, szyciu maskotek czy chociaż o przeróbkach krawieckich? Masz sprzęt muzyczny? Może warto pomyśleć o zespole weselnym? Urządzenie UV do paznokci? Może otworzysz swój punkt manicure? Zapisz wszystko co posiadasz.
 • Środki transportu. Posiadasz samochód, którym mógłbyś przewozić towar handlowy? Masz dostawczaka? A może posiadasz bardziej „egzotyczne” środki transportu – samochód ciężarowy, autobus, cysternę? Z tego też może być dobry biznes.

3. Popatrz dalej

Teraz pomyśl o mieście w którym mieszkasz i jego najbliższej okolicy. Czy jest coś czego brakuje? Czy trzeba jechać 40 km do najbliższego sklepu z zabawkami/kosmetykami/rybami/częściami (tu wstaw dowolne)? Czy brakuje jakichś usług? Zapytaj swoją rodzinę i znajomych, czego według nich brakuje w waszym mieście. Zajrzyj na Internetowe forum miasta i poczytaj na co narzekają mieszkańcy, jaki produkt chcieliby mieć na miejscu – możesz nawet zacząć nowy wątek z takim pytaniem. Nie kieruj się tylko dziedzinami całkowicie niezagospodarowanymi w Twojej okolicy. Nie bój się konkurencji (oczywiście z umiarem – piąta pizzernia w 10tysięcznym mieście raczej nie będzie dobrym pomysłem). Analizuj, szukaj, pytaj. Zobacz co sprawdziło się w podobnych miastach – a wciąż nie ma u Ciebie. Podpatruj i szukaj pomysłów.

4. Myśl innowacyjnie

Większość wielkich biznesów zaczyna się od znalezienia potrzeby.  Potrzeby, która wciąż nie jest zaspokojona przez żaden z dostępnych produktów. Rozejrzyj się. Nie możesz czegoś znaleźć? Wyprodukuj to i sprzedaj.

5. Szukaj swojej szansy

Mówi się czasem, że niektórym udaje się tylko dlatego, że potrafią się znaleźć w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. To nie do końca prawda – zazwyczaj takie osoby po prostu szukają swoich szans. A one są wszędzie:
 • Przeglądaj aktualne zapytania ofertowe i przetargi w Twojej okolicy – będziesz wiedzieć, jakich wykonawców się poszukuje i może znajdziesz pomysł na biznes.
 • Bywaj. Na spotkaniach biznesowych, networkingowych, towarzyskich. Na wszystkich staraj się rozmawiać, nawiązywać nowe znajomości, słuchać innych o ich biznesach. Może znajdziesz tam swoją szansę?
 • Szukaj ogłoszeń biznesowych. Może ktoś chce odsprzedać swój interes, szuka wspólnika, chce rozszerzyć swoją działalność na Twój obszar działania? Może w taki sposób znajdziesz pomysł na swój biznes. Ale uwaga – bądź czujny i zachowaj ostrożność.
 • Podróże. Jedziesz na urlop zagranicę? Podpatrz jak tam działają firmy, szukaj i nawiązuj kontakty biznesowe. Może nawiążesz współpracę na gruncie import-eksport?

6. Internet. Prasa. Książki. Telewizja.

Media są dosłownie kopalnią pomysłów na biznes. Czasem mam wrażenie, że opisano już praktycznie każdą koncepcję na firmę. Jest to doskonałe miejsce, w którym można znaleźć inspiracje. Szukaj artykułów gdzie znajduje się zbiór pomysłów na biznes, na przykład 10 pomysłów na biznes do 10.000zł. Warto regularnie przeglądać popularne tytuły prasy, szperać na forach Internetowych, czytać książki branżowe czy oglądać programy biznesowe.
Pamiętaj, że poszukiwanie pomysłu na biznes jest procesem długotrwałym. Prawdopodobnie nie znajdziesz go w jeden dzień. Zapisuj więc wszystkie pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy – myśli często uciekają. Najlepiej przeznaczyć na ten cel osobny notatnik, gdzie pierwszą stroną będzie kartka z Twoimi potencjałami. Aktualizuj go na bieżąco. Przeglądaj go regularnie i mam nadzieję, że uda się Tobie znaleźć ten jedyny pomysł, który okaże się trafiony. Jeśli znajdziesz już ten właściwy pomysł, to czas odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy jesteś gotowy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?” oraz pomyśleć nad dotacją.
A ty gdzie poszukujesz pomysłów na biznes? A może już znalazłeś ten właściwy pomysł? Zostaw komentarz i podziel się informacją gdzie jeszcze można szukać inspiracji.

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

[/box]

4 komentarze

 1. magdalena 8 października 2014
  • Magda Grzegorczyk 8 października 2014
  • Finansowa 26 września 2017
  • Katalog_X 4 grudnia 2020

Add Comment