Praktykant, uczeń, stażysta – co może zyskać Twoja firma.

Zaczyna się nowy rok szkolny – czas poszukiwania uczniów, za chwilę zacznie się rok akademicki i czas poszukiwania praktykantów. Nie masz środków na pracownika a bardzo jego potrzebujesz? Zobacz więc jak i gdzie możesz szukać osób chętnych na inne formy zatrudnienia i co możesz dzięki takim rozwiązaniom zyskać!
 • 1. Uczeń

Jeśli prowadzisz działalność, w której uczniowie szkoły zawodowej bądź technikum mogliby nauczyć się zawodu, ta opcja jest dla Ciebie! Musisz (Ty lub Twój pracownik) posiadać odpowiednie kwalifikacje w danym zawodzie, przygotowanie pedagogiczne i możesz zacząć szukać uczniów.
Co możesz zyskać?
– młodego pracownika, który przygotowując się do zawodu pomoże Ci w wielu pracach w firmie
– koszty zatrudnienia i wynagrodzenia pracownika młodocianego są kwartalnie zwracane przez OHP
– jeżeli Twój uczeń zda egzaminy czeladnicze otrzymasz dodatkowe dofinansowanie za jego kształcenie. I tak w przypadku, gdy nauka zawodu trwa 24 miesiące otrzymasz dofinansowanie w wysokości ponad 4.500zł, w przypadku gdy nauka zawodu trwa 36 miesięcy dofinansowanie będzie wynosić ponad 7.600zł.
Gdzie szukać uczniów?
Możesz zawiesić ogłoszenie że poszukujesz uczniów w szkołach zawodowych i technikach, na stronie internetowej Twojej miejscowości. Jeśli masz już uczniów i są oni zadowoleni z nauki u Ciebie to z pewnością przyprowadzą młodszych kolegów.
Rady
– pamiętaj, że uczeń jest u Ciebie przede wszystkim po to, żeby nauczyć się zawodu. Poświęcaj mu czas na tłumaczenie i naukę.
– uczniowie w wieku 15-18 lat nie są odpowiedzialni. Miewają niemądre pomysły. Trzeba więc mieć na nich oko 🙂
Gdzie szukać informacji:
W Lokalnych Cechach Rzemieślniczych, Izbach Rzemieślniczych, Ochotniczych Hufcach Pracy na stronie
 • 2. Praktykant

Praktyka to bardzo odformalizowana forma zatrudnienia. Możesz zatrudnić studenta, ucznia lub absolwenta na kilka miesięcy. Można zdecydować, czy praktyka będzie miała formę odpłatną czy bezpłatną. Można zatrudnić kilku praktykantów, aby ocenić ich zdolność do pracy i wybrać do zatrudnienia najlepszego kandydata.
Co możesz zyskać?
– studenci i absolwenci to zazwyczaj kreatywne i chętne do pracy osoby – możesz zyskać nowe pomysły i nowe spojrzenie na Twój biznes
– jeżeli praktykant się nie sprawdzi, nie masz obowiązku jego zatrudnienia
Rady:
– już niedługo nowa legislacja da możliwość prowadzenia studiów dualnych, gdzie naprzemiennie będzie można studiować i pracować (więcej informacji tutaj). Szukaj informacji na uczelniach czy organizują praktyki studenckie.
– wspaniałą możliwością jest przyjęcie zagranicznego studenta na praktykę. W ramach programu Erasmus może przyjechać do Ciebie nawet na rok praktykant z zagranicznej uczelni. Zasady programu są proste, a możesz zyskać osobę doskonale znającą język obcy i próbować podbijać zagraniczne rynki (więcej informacji tutaj).
– praktyki mogą mieć charakter nieodpłatny, warto jednak pomyśleć o drobnym wynagrodzeniu jako elemencie  motywacyjnym. Jeśli praktykant się stara, a ty widzisz korzyści – zapłać.
 • 3. Stażysta

Wiele firm korzysta z możliwości zmniejszenia kosztów typowego zatrudnienia, poprzez przyjęcie do pracy bezrobotnego skierowanego do odbycia stażu przez powiatowy urząd pracy. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego praktycznych umiejętności do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.
Co możesz zyskać?
– pracownika bez ponoszenia praktycznie żadnych kosztów. Pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, zarówno pensji podstawowej, ZUSów, należności za urlop, itp.
– nadzór starosty nad stażem. To nie z Tobą stażysta zawarł stosunek pracy, dlatego zawsze gdy są jakieś problemy można zgłosić sprawę do opiekuna w starostwie/ urzędzie pracy.
– stażysta to nie zawsze niedoświadczony absolwent. Może ?to być osoba posiadająca wysokie kwalifikacje i doświadczenie.
Rady:
– przepisy dokładnie regulują kogo można przyjąć na staż. Może to być tylko osoba bezrobotna, spełniająca dodatkowe kryteria. Sprawdź więc kogo możesz przyjąć w odpowiednim urzędzie pracy
– prawdopodobnie po zakończeniu stażu będziesz musiał utworzyć miejsce pracy dla stażysty, dlatego pamiętaj żeby przewidzieć koszty w swoim budżecie.
[box type=”bio”] My postawiliśmy na uczniów. Jest z nimi trochę zamieszania, ale jak ma się dużo cierpliwości i chęci przekazywania wiedzy, to można zyskać fajne pomysły i zaangażowanie. Poza tym można zyskać przyszłego pracownika, który będzie na pewno dobrze przygotowany. Najważniejsze, bez względu czy masz u siebie ucznia, praktykanta czy stażystę, to odpowiednie podejście do tematu – pozwól się czasem uczniowi wykazać, daj jemu bardziej odpowiedzialne zadania, a możesz się miło zaskoczyć. I nigdy nie traktuj uczniów jako taniej siły roboczej, nie ograniczaj obowiązków praktykanta tylko do podawania kawy, czy stażysty tylko do mycia podłogi. Nie o to w tym chodzi.[/box]

A czy ty korzystasz już z takich form zatrudnienia w swojej firmie? Jakie masz doświadczenia?

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

7 komentarzy

 1. Biznes Womann 28 sierpnia 2014
 2. Magda Grzegorczyk 28 sierpnia 2014
 3. Tomek 6 września 2014
  • Magda Grzegorczyk 6 września 2014
 4. Beata 11 września 2014
  • Magda Grzegorczyk 12 września 2014
 5. Teletechnika System 11 września 2014

Add Comment