Przedsiębiorczość kobiet. Kilka faktów + infografika

Wczoraj był Dzień Kobiet, jutro natomiast według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Mężczyzny (i urodziny Chucka Norissa). Zastanawialiście się kiedyś jakie są różnice w biznesach prowadzonych przez kobiety i mężczyzn? Okazuje się bowiem, że przedsiębiorczych kobiet jest coraz więcej i coraz lepiej radzą sobie na rynku.
Czy biznes jest kobietą?

Czy biznes jest kobietą?

Przedsiębiorczość kobiet i mężczyzn

  • Kobiety częściej niż mężczyźni lubią skupiać pełnię władzy w swoich rękach i samodzielnie wyznaczać cele i kierunki działania firmy. Zdziwiony? Według badań to właśnie kobiety są bardziej skłonne sięgać po autokratyczny styl kierowania niż mężczyźni (odpowiednio 67% i 60%)
  • Poprzedni punkt stoi trochę w sprzeczności z faktem, że kobiety rzadziej deklarują rozszerzenie działalności poprzez zatrudnienie nowych pracowników (56,6% kobiet i 62,5% mężczyzn).
  • Przedsiębiorcze kobiety są lepiej wykształcone niż przedsiębiorczy mężczyźni. Ponad 21% kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą w porównaniu z 18,9% mężczyzn posiada wykształcenie wyższe.
  • Dlaczego kobiety decydują się prowadzić biznes? Przede wszystkim chcą dążyć do niezależności, samodzielności w decydowaniu o własnym losie i spełnienia marzeń.
  • Kim są kobiety prowadzące własne biznesy? Kobiety – właścicielki firm to przeważnie osoby w wieku 45 lat lub więcej, zamężne, mające jedno lub dwoje dzieci. Mężczyźni prowadzący własną działalność to także osoby głównie po 40 roku życia, posiadający rodziny.
  • Przedsiębiorcze kobiety lubią kontaktować się z innymi przedsiębiorczymi kobietami. Lubią wymieniać się  doświadczeniami, poznawać swoje biznesy i wzajemnie inspirować. Sama znam mnóstwo takich grup: Wenusjanki, Kreatorki, Geek Girls Carrots, Tyskie Szpilki w Biznesie, Sukces Pisany Szminką, Przedsiębiorcza Kobieta, 4 All Women i wiele, wiele innych. Organizowane są świetne spotkania, na które przychodzi mnóstwo kobiet, a wszystkie te inicjatywy są super. Z drugiej jednak strony nie znalazłam żadnej grupy (a może są, a ja nie umiem szukać?) skierowanej tylko i wyłącznie dla przedsiębiorczych panów (wiecie – takie na przykład „Męskie firmy” albo „Sukces w krawacie”). Zna ktoś takie grupy? Chętnie bym się im przyjrzała 🙂
  • Bloga biznesopedia.pl czyta jednak więcej mężczyzn niż kobiet:

czytelnicy biznesopedia

A Ty jak myślisz – kto jest lepszym przedsiębiorcą? Kobieta czy mężczyzna? Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. 

Źródło danych liczbowych: Raport o stanie sektora MSP w Polsce 2012-2013, PARP

 

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

[/box]

6 komentarzy

 1. Anna 10 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 11 marca 2015
 2. Iga 22 marca 2015
 3. Ania 22 marca 2015
 4. Radosław 23 marca 2015
 5. Kasia 27 marca 2015

Add Comment