Przedsiębiorczość kobiet. Kilka faktów + infografika

Wczoraj był Dzień Kobiet, jutro natomiast według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Mężczyzny (i urodziny Chucka Norissa). Zastanawialiście się kiedyś jakie są różnice w biznesach prowadzonych przez kobiety i mężczyzn? Okazuje się bowiem, że przedsiębiorczych kobiet jest coraz więcej i coraz lepiej radzą sobie na rynku.
Czy biznes jest kobietą?

Czy biznes jest kobietą?

Przedsiębiorczość kobiet i mężczyzn

  • Kobiety częściej niż mężczyźni lubią skupiać pełnię władzy w swoich rękach i samodzielnie wyznaczać cele i kierunki działania firmy. Zdziwiony? Według badań to właśnie kobiety są bardziej skłonne sięgać po autokratyczny styl kierowania niż mężczyźni (odpowiednio 67% i 60%)
  • Poprzedni punkt stoi trochę w sprzeczności z faktem, że kobiety rzadziej deklarują rozszerzenie działalności poprzez zatrudnienie nowych pracowników (56,6% kobiet i 62,5% mężczyzn).
  • Przedsiębiorcze kobiety są lepiej wykształcone niż przedsiębiorczy mężczyźni. Ponad 21% kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą w porównaniu z 18,9% mężczyzn posiada wykształcenie wyższe.
  • Dlaczego kobiety decydują się prowadzić biznes? Przede wszystkim chcą dążyć do niezależności, samodzielności w decydowaniu o własnym losie i spełnienia marzeń.
  • Kim są kobiety prowadzące własne biznesy? Kobiety – właścicielki firm to przeważnie osoby w wieku 45 lat lub więcej, zamężne, mające jedno lub dwoje dzieci. Mężczyźni prowadzący własną działalność to także osoby głównie po 40 roku życia, posiadający rodziny.
  • Przedsiębiorcze kobiety lubią kontaktować się z innymi przedsiębiorczymi kobietami. Lubią wymieniać się  doświadczeniami, poznawać swoje biznesy i wzajemnie inspirować. Sama znam mnóstwo takich grup: Wenusjanki, Kreatorki, Geek Girls Carrots, Tyskie Szpilki w Biznesie, Sukces Pisany Szminką, Przedsiębiorcza Kobieta, 4 All Women i wiele, wiele innych. Organizowane są świetne spotkania, na które przychodzi mnóstwo kobiet, a wszystkie te inicjatywy są super. Z drugiej jednak strony nie znalazłam żadnej grupy (a może są, a ja nie umiem szukać?) skierowanej tylko i wyłącznie dla przedsiębiorczych panów (wiecie – takie na przykład „Męskie firmy” albo „Sukces w krawacie”). Zna ktoś takie grupy? Chętnie bym się im przyjrzała 🙂
  • Bloga biznesopedia.pl czyta jednak więcej mężczyzn niż kobiet:

czytelnicy biznesopedia

A Ty jak myślisz – kto jest lepszym przedsiębiorcą? Kobieta czy mężczyzna? Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. 

Źródło danych liczbowych: Raport o stanie sektora MSP w Polsce 2012-2013, PARP

 

Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

6 komentarzy

 1. Anna 10 marca 2015
  • Magda Grzegorczyk 11 marca 2015
 2. Iga 22 marca 2015
 3. Ania 22 marca 2015
 4. Radosław 23 marca 2015
 5. Kasia 27 marca 2015

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *