Skąd czerpać wiedzę biznesową czyli darmowe szkolenia dla przedsiębiorców

O tym, że dzisiejsze społeczeństwo jest społeczeństwem informacyjnym a gospodarka oparta jest na wiedzy słyszał zapewne już każdy z nas. Know-how w biznesie jest rzeczą bardzo ważną – w zasadzie bez wiedzy nie można prowadzić firmy. Kwalifikacje są w cenie – ale nie zawsze. Obecnie realizowanych jest wiele projektów, dzięki którym możemy nabyć wiedzę czy przeszkolić się całkowicie za darmo lub za niewielką dopłatą. Ja właśnie rozpoczęłam studia podyplomowe z zakresu Marketingu Internetowego – przydadzą mi się przede wszystkim do prowadzenia działalności, sklepu internetowego czy rozkręcenia bloga. Są one dofinansowane w 80% – więc kosztują mnie niewiele. Wcześniej udało mi się ukończyć wiele innych darmowych szkoleń a nawet darmowe studia podyplomowe. Dzisiaj krótki przewodnik o aktualnych bezpłatnych szkoleniach oraz informacja, gdzie takich szkoleń poszukiwać.

 

1. Akademia PARP.

Chyba największe i najciekawsze źródło wiedzy dla przedsiębiorcy. 83 interaktywne, multimedialne szkolenia elektroniczne z całego przekroju wiedzy niezbędnej dla przedsiębiorcy. Od zagadnień finansowo-księgowych po umiejętności menedżerskie i osobiste. Warto w wolnych chwilach przeglądać. Dodatkowo jeśli szkolenie ukończysz w grudniu 2014 i spełnisz odpowiednie warunki możesz uzyskać certyfikat w wersji papierowej.

http://www.akademiaparp.gov.pl/

 

2. Dla eksporterów.

Jeśli planujesz współpracę biznesową wykraczającą poza granice Polski, rzetelna wiedza na ten temat będzie dla Ciebie niezbędna. Fajną inicjatywą jest Szkoła dla eksportera – na stronie projektu http://een.org.pl znajduje się mnóstwo materiałów szkoleniowych dla osób myślących o obrocie międzynarodowym. Materiały są oczywiście dostępne bezpłatnie.
Jeśli z kolei myślisz o współpracy biznesowej na rynku USA powinieneś zainteresować się projektem Most krzemowy http://mostkrzemowy.parp.gov.pl Zapisując się do projektu masz szanse uczestniczyć w szkoleniach w Stana Zjednoczonych, uzyskać doradztwo i wsparcie w wejściu na rynek USA a nawet niewielką dotację.

 

3. Ekobiznes

Ostatnio to chyba najpopularniejszy trend, więc jeśli chcesz zdobyć wiedzę o ekologicznych rozwiązaniach dla Twojego biznesu masz szansę na udział w bezpłatnych szkoleniach.
Pierwszy to projekt Eko wizerunek w biznesie http://ekomarketing.com.pl – do 18 grudnia trwa rekrutacja (dotyczy województwa zachodniopomorskiego) do udziału w szkoleniach z zakresu marketingu ekologicznego i budowania ekologicznej marki produktu i wizerunku firmy.
Drugi to projekt Ekologia w biznesie http://www.ekologiawbiznesie.zgd.com.pl więc jeśli jesteś zainteresowany ekologicznym rozwojem Twojej firmy, to te szkolenia są dla Ciebie.

 

4. Szkolenia stacjonarne

W najbliższym czasie odbędzie się wiele bezpłatnych szkoleń stacjonarnych, wystarczy tylko dobrze poszukać.
Gdzie szukać informacji o szkoleniach:
 • Urząd Pracy – choć tutaj wszystkie szkolenia przeznaczone są dla osób bezrobotnych,
 • Lokalne portale internetowe w zakładkach ogłoszenia
 • Strona inwestycje w kadry: http://www.inwestycjawkadry.info.pl strona internetowa na której odnajdziemy szkolenia finansowane ze środków PARP (zarówno bezpłatne jak i częściowo odpłatne)
 • Strona efs: http://www.efs.gov.pl tu z kolei znajdują się szkolenia współfinansowane ze środków Kapitał Ludzki
 • Strona inwestycje: http://inwestycje.pl w większości znajdują się tutaj informacje o szkoleniach płatnych, ale czasem można wyłapać darmowe szkolenia. Podobna strona ze szkoleniami z zakresu inwestycji to http://www.investgin.com
 • Portal ngo.pl http://szkolenia.ngo.pl/ w większości znajdziemy szkolenia przeznaczone dla podmiotów ekonomii społecznej, ale znajdą się także i takie, które są dla osób prywatnych prowadzone przez fundacje i stowarzyszenia. Czasem można znaleźć bardzo wartościowe, bezpłatne szkolenia, szczególnie z zakresu rozwoju osobistego.
 • Uczelnie wyższe w Twojej okolicy – koniecznie odwiedzaj regularnie ich strony internetowe, szczególnie uczelni prywatnych. Sprawdzaj przede wszystkim zakładki „realizowane projekty” – często można znaleźć tam oferty darmowych studiów podyplomowych.

 

5. Przeszkolić pracowników za darmo

Niewiele osób wie, ale urzędy pracy dysponują środkami, które można przeznaczyć na szkolenia dla naszych pracowników. Wszystko dzięki instrumentowi o nazwie Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Istotą rozwiązania jest przeznaczenie części składki odprowadzanej przez pracodawców na Fundusz Pracy na wsparcie kształcenia ustawicznego podejmowanego z inicjatywy lub za zgoda pracodawcy. W ramach środków KFS pracodawca, może ubiegać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników w tym m.in. kursów lub studiów podyplomowych. Aby skorzystać należy spełnić wszystkie wymagania w danym urzędzie pracy (na przykład dotyczące wieku pracownika) i złożyć wniosek do starosty. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia mikroprzedsiębiorstwo może otrzymać dofinansowanie 100% kosztów szkolenia pracownika. Warto więc dowiedzieć się w najbliższym urzędzie pracy czy dysponuje takimi środkami oraz jakie warunki należy spełnić.
A czy Ty korzystałeś z darmowych szkoleń biznesowych? Jak na nie trafiłeś? Czy byłeś zadowolony? Proszę, podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

  [/box]

8 komentarzy

 1. Waldek 4 grudnia 2014
  • Magda Grzegorczyk 4 grudnia 2014
 2. Karol BK 4 grudnia 2014
 3. Charlie 12 grudnia 2014
 4. Magda Grzegorczyk 13 grudnia 2014
 5. Paweł 21 stycznia 2015
 6. Anna 6 lutego 2019
 7. Eventis.pl 20 maja 2020

Add Comment