Sprzedaż własnego miodu, jaj i mleka – policzmy czy się opłaca.

Aktualnie trwa boom na produkty ekologiczne, najlepiej własnej produkcji. Popyt na świeży miód, jajka od szczęśliwej kury czy mleko prosto od krowy jest dziś w cenie – coraz częściej zwracamy uwagę na jakość i pochodzenie produktów, które spożywamy. Jeśli więc mieszkasz na wsi bądź w małym miasteczku, dysponujesz gospodarstwem lub chociaż ogrodem i myślisz o hodowli pszczół, kur czy krów mlecznych – to dzisiejszy wpis jest dla Ciebie. Sprawdźmy co opłaca się najbardziej.

 

1. Miód

O hodowli pszczół napiszę z własnego doświadczenia – od wiosny jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 3 uli. Do produkcji miodu przymierzaliśmy się całą zimę – czytając książki i fora internetowe. Na razie miód produkujemy hobbystycznie na własny użytek, ale być może w przyszłym sezonie miód będziemy sprzedawać. Policzmy czy będzie to opłacalne.
Nasze pszczoły

Nasze pszczoły

Nasze inwestycje na początek:
  • strój pszczelarski – 70zł
  • zestaw akcesoriów używanych (podkurzacz, dłuto pasieczne, zmiotka do pszczół, widelec do odsklepiania) – 100zł
  • miodarka ręczna (używana wirówka do kręcenia miodu) – 500zł
Razem: 670zł
Gdy mamy już akcesoria, trzeba pomyśleć o pszczołach i ulach. Możemy to zrobić na dwa sposoby – kupując gotowy ul z pszczołami lub kupując sam ul i umieścić w nim rój. Najdroższe są ule z lokatorami kupowane wiosną – ale wtedy miód pozyskujemy już w tym samym roku. Kupując osobno ul i pszczoły lub zestaw jesienią – miód uzyskamy dopiero w przyszłym roku. Przyjrzyjmy się różnym wariantom:
  • gotowy zestaw ul + pszczoły (kupowany wiosną) – ok. 450zł
  • nowy ul (pusty) – ok. 250zł
  • rój pszczół – ok. 100zł (choć możemy mieć szczęście i sami znajdziemy rój pszczół)
  • gotowy zestaw ul + pszczoły (kupowany jesienią) – ok. 300zł
My zakupiliśmy dwa zestawy wiosną po 450zł oraz jeden ul pusty za 250zł. Udało nam się znaleźć rój pszczół do tego ula – czyli pszczoły nie kosztowały nas nic. W sumie na ule i akcesoria wydaliśmy 1820zł.
Hipotetyczne przychody ze sprzedaży miodu:- w ciągu sezonu z jednego ula można pozyskać 5 – 20 litrów miodu. 1kg miodu (choć zależy jakiego) można sprzedać za ok 30zł. Czyli przychód z jednego ula w sezonie letnim to 150-600zł.
Od tego należy odjąć koszty bieżące:
  • cukier dla pszczół na zimę – na jeden ul potrzeba 15kg x 2zł = 30zł
  • węza pszczela – na jeden ul na jeden sezon potrzeba ok 0,5kg x 40zł = 20zł
Przy dobrych warunkach koszt ula zwraca się w jeden sezon. W kolejnych latach sprzedaż własnego miodu jest już dochodowa, dodatkowo możemy też sprzedawać własne roje pszczół lub hodować matki. O czym należy pamiętać decydując się na hodowlę pszczół? Powinniśmy posiadać sporą działkę, tak, aby ule nie stały przy płocie sąsiada 🙂 Najlepiej, jeśli w okolicy znajdują się łąki i pola, aby pszczoły miały gdzie szukać nektaru. Warto też sprawdzić, czy nie ma się alergii na jad pszczół – bo niestety, ale pszczoły czasem żądlą – nawet przez zabezpieczający strój. Poza tym pszczół trzeba doglądać – ale nie zajmuje to dużo czasu, przy 3 ulach jest to średnio 3 godziny tygodniowo. Posiadając ule można także rozwijać biznes o sprzedaż wosku pszczelego, wyrób świec naturalnych, sprzedaż pyłku kwiatowego.
Największa zaleta posiadania własnej hodowli pszczół - świeży plaster miodu na podwieczorek :)

Największa zaleta posiadania własnej hodowli pszczół – świeży plaster miodu na podwieczorek :)

 

2. Jajka

Ostatnio o doświadczeniach w sprzedaży jaj można było przeczytać na blogu kreatywne finanse . Autor aktualnie zarabia 270zł miesięcznie posiadając 39 kur. Policzmy czy opłaca się sprzedaż jaj.
Inwestycję należy zacząć od budowy kurnika. Tutaj koszt mogą się wahać od kilkuset złotych (kurnik zbudowany metodą chałupniczą) do 6.500zł przy nowym, ocieplonym kurniku (mowa oczywiście o hodowli drobiu na małą skalę, budowa przemysłowej hali dla drobiu może wynosić nawet 1.000.000zł i więcej).
Koszt jednej kury nioski waha się od 15zł do 40zł (w zależności od rasy)
Wydajność jednej kury to średnio 1 jajko dziennie – ok 30 jaj miesięcznie.
Koszt 1 jaja od kury z wolnego wybiegu to nawet 1,20zł za sztukę (za jajo od kur zielononóżek), średnia cena to jednak 0,80zł/szt.
Miesięczny przychód z jednej kury może wynosić nawet 36zł, średni przychód jest na poziomie 24zł.
Koszty bieżące – pasza dla kur to średni miesięczny koszt ok 9zł na jedną kurę.
Zakup jednej kury zwraca się średnio w dwa – trzy miesiące – po tym czasie można cieszyć się zyskami.
jaja
Ale uwaga – nieśność kur jest bardzo różna. Może okazać się, że przez kilka dnie nie będzie w ogóle znosić jaj. Do tego dochodzą zagrożenia naturalne – kura może być zagryziona przez kunę, lisa lub nawet psa.
Ponadto hodowla drobiu przeznaczona jest dla osób systematycznych – kury musimy doglądać codziennie, karmić dwa razy dziennie, często sprzątać. Interes zaczyna być opłacalny dopiero przy kilkudziesięciu kurach.

 

3. Mleko

Świeże mleko prosto od krowy ma wielu zwolenników (i tyle samo przeciwników). Jak zacząć produkcję własnego mleka?
Tutaj potrzeby są znacznie większe niż w przypadku pszczół czy kur. Przydomowy ogródek może być zdecydowanie za mały. Potrzebna będzie obora i łąka.
krowa
Ile kosztuje krowa mleczna? Ceny wahają się od 3.000zł do 8.000zł (ceny ustalone na podstawie danych z portalu sprzedambyka.pl ) w zależności od rasy i wieku krowy.
Ile litrów mleka dziennie można się spodziewać? Krowę doi się dwa razy dziennie, można w ten sposób uzyskać średnio 20 litrów mleka dziennie (choć zdarzają się rekordzistki dające po 40 litrów dziennie).
Przy założeniu, że cena mleka to ok 2zł/litr, to miesięczny przychód z jednej krowy można uzyskać na poziomie 1.200zł.
Miesięczny koszt paszy dla mlecznej krowy to ok 110zł
Zakup jednej krowy zwraca się średnio po 3 do 8 miesięcy. Gdy dodać do tego fakt, że krowa żyje ponad 10 lat a w ciągu całego swojego życia daje średnio 80000 litrów mleka, okazuje się, że jest to całkiem udany biznes.
Ale uwaga – rozwijając mleczny interes może okazać się, że niezbędne są dalsze inwestycje, a te do tanich nie należą. Zbiorniki i schładzarki kosztują tyle co krowa, a dojarka potrafi kosztować znacznie więcej.

 

Pozostałe informacje

Chcąc prowadzić legalnie sprzedaż miodu jaj czy mleka, możemy to robić w ramach działalności rolniczej (będąc ubezpieczonym w KRUSie) lub prowadząc działalność gospodarczą w ramach kodów PKD:
–  01.49.Z –  Chów i hodowla pozostałych zwierząt (podklasa ta obejmuje chów i hodowlę pszczół; produkcję miodu i wosku pszczelego oraz pozostałych produktów pszczelich)
–  01.47.Z –  Chów i hodowla drobiu (w tym produkcja jaj)
–  01.41.Z – Chów i hodowla bydła mlecznego (w tym produkcja mleka)
Dotacji na zakup zwierząt nie otrzymamy – niestety ale większość programów pomocowych wyklucza zakup żywego inwentarza. Możemy się jednak starać o dotację na zakup wyposażenia, sprzętu, budowę zagród, itp. Na ten cel możemy otrzymać dotację z urzędu pracy lub w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Więcej o tym gdzie szukać informacji o dotacjach pisałam tutaj. O możliwościach pozyskania dofinansowania na działalność hodowlaną najlepiej dowiadywać się w ODRach (Ośrodkach Doradztwa Rolniczego) lub w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jeśli Ty także zajmujesz się produkcją miodu, jaj czy mleka, podziel się koniecznie swoimi doświadczeniami i zostaw komentarz. A może dopiero myślisz o podobnym interesie? Podziel się swoimi przemyśleniami.

Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

14 Komentarzy

  1. Robert 26 września 2014
  2. Magda 26 września 2014
    • Magda Grzegorczyk 26 września 2014
  3. 123mamut 26 września 2014
    • Magda Grzegorczyk 26 września 2014
  4. Tomek K 26 września 2014
    • Magda Grzegorczyk 26 września 2014
  5. Michał Polaczko 29 września 2014
  6. Edyta 15 października 2014
  7. janeczek księgowy 25 marca 2015
  8. Karr 4 stycznia 2016
  9. KaYa 21 kwietnia 2016
    • Magda Grzegorczyk 21 kwietnia 2016

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *