Jak pisać wnioski o dotacje unijne

Wierz mi, jesteś w stanie pisać dobre wnioski o dotacje unijne sam (i to nierzadko lepiej od ?profesjonalnej? firmy). Ty sam znasz najlepiej realia swojego biznesu, wiesz czego potrzebujesz, jakie inwestycje planujesz. Ponadto musisz też być świadom, że zlecając przygotowanie wniosku firmie zewnętrznej i tak musisz przygotować większość informacji ? m.in. co zamierzasz zakupić i ile to będzie kosztować, jak przedstawia się dotychczasowa sytuacja finansowa firmy (w przypadku dotacji na rozwój firmy ? sprawozdania finansowe za ostatnie lata). Nim wydasz pieniądze na firmę konsultingową przemyśl, czy sam nie dasz rady przygotować wniosku. W dzisiejszym wpisie zaprezentuję krok po kroku jak przygotować wniosek o dofinansowanie. Uwaga ? prezentowane zasady są ogólne ? wnioski do poszczególnych projektów różnią się między sobą, ale zasady przygotowywania wniosku są podobne. Zaczynamy!

 1. Znajdź aktualnie realizowany program, z którego możesz skorzystać ? aktualne zestawienia dostępnych dotacji znajdziesz tutaj (wpisy zamieszczam raz w miesiącu)
 2. Pobieramy podstawowe dokumenty ? formularz wniosku o dofinansowanie, instrukcję do wniosku, wymagane załączniki i ? co ważne ? kartę oceny wniosku /kryteria oceny. Nie przerażaj się formularzem wniosku! Wiem, że dla osoby która nigdy wcześniej nie miała styczności z takim dokumentem może wydawać się on obszerny. Ale pomimo, że ma co najmniej kilkanaście stron, gdy zaczniesz go wypełniać okaże się, że wcale taki skomplikowany nie jest.
 3. Pisanie wniosku zawsze rozpoczynaj od przeczytana instrukcji oraz wytycznych do programu. Upewnij się, że spełniasz wszystkie podane warunki ubiegania się o pomoc. Zazwyczaj instrukcje są napisane bardzo przejrzyście i punkt po punkcie zawierają informacje co i gdzie ma się znajdować. Instrukcja zazwyczaj zawiera odpowiedzi na większość pytań, jeśli jednak nie jesteś czegoś pewien nie wahaj się dzwonić do instytucji wdrażającej czy punktu konsultacyjnego.
 4. Szerzej zastanów się nad tym, co chcesz zrobić. Praktycznie wszystkie wnioski mają podobną strukturę, niezależnie od tego czy dotyczą wielomilionowych projektów inwestycyjnych czy małych projektów społecznych: Problem ? Cel ? Rozwiązanie ? Rezultat.

Na szkoleniach z pisania wniosków często jest przedstawiany przykład z mostem. Ponieważ jest on bardzo obrazowy i pomaga zrozumieć strukturę wniosku, skrótowo go przytoczę:

Przez środek pewnej miejscowości przepływa rzeka przecinając ją na pół. Po obu stronach znajduje się taka sama liczba domostw. Po jednej stronie znajduje się szkoła i kościół, po drugiej stronie przychodnia lekarska i apteka. Aby dostać się na drugą stroną trzeba pojechać 5 km do drugiej miejscowości w której znajduje się most. Jaki więc jest problem?
 Wbrew pozorom problemem nie jest brak mostu. Problemem jest to, że część mieszkańców ma utrudniony dostęp do szkoły i kościoła, a druga część do przychodni i apteki. Wpływa to na pogorszenie się sytuacji społeczności lokalnej, nierównego dostępu do edukacji i służby zdrowia, może prowadzić do wykluczenia społecznego jednej połowy mieszkańców.
 Jaki będzie cel wniosku? Celem nie będzie budowa mostu, celem samym w sobie nie może być inwestycja. Prawdziwym celem będzie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, umożliwienie mieszkańcom uczestnictwa we wspólnym życiu miasta, ułatwienie dostępu do podstawowej opieki medycznej.
 Rozwiązanie? Jakie mamy możliwe rozwiązania problemu? Można zakupić helikopter i po obu stronach rzeki wybudować lotniska. Ludzie będą mogli się swobodnie przemieszczać. Ale czy jest to rozwiązania najbardziej ekonomiczne? Pewnie nie. Można kupić prom, który stale będzie kursować z jednego brzegu na drugi. Jest to też jakieś rozwiązanie i pewnie czasem jest stosowane. Ale przyjmijmy, że akurat w tym konkretnym przykładzie rozwiązaniem najbardziej uzasadnionym i ekonomicznie i użytkowo będzie budowa mostu.
 A jaki będzie rezultat tych wszystkich działań? Oczywiście rezultatem będzie rozwiązanie problemu przedstawionego wcześniej.

 Teraz zastanów się jak będzie wyglądała struktura Twojego wniosku. Weź kartkę papieru i spróbuj pomyśleć jaki będzie problem, cel, rozwiązanie i rezultat. Pamiętaj, że ?zakup sprzętu do mojej firmy bo takiego nie mam? nie rozwiązuje sprawy. Problemem w przypadku dotacji dla nowo otwieranej firmy może być: wysoka stopa bezrobocia w regionie (można posłużyć się danymi statystycznymi), wykluczenie społeczne, wiek poniżej 25 lat lub powyżej 50 lat i w związku z tym problemy ze znalezieniem pracy. W przypadku istniejącej firmy, która planuje inwestycje problemem mogłoby być: brak danej usługi/produktu w ofercie firmy a przez to niska konkurencyjność firmy. Uwaga ? nigdy we wniosku nie pisz, że firma jest w złej kondycji finansowej. Pomoc de minimis nie może być przyznana dla firm w stanie upadłości lub w złej kondycji finansowej! Jak sformułować cel? Oprócz tego co pisałam wcześniej cel musi być zgodny z koncepcją SMART, czyli: prosty, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie. Ponadto musi być zgodny z wytycznymi dotyczącymi danego konkursu. Cel mógłby więc brzmieć: ?wzrost konkurencyjności i przychodu o 20% firmy x poprzez wprowadzenie nowej usługi y do 31.06.2015roku.? Uwaga ? cel planujmy z rozwagą, ponieważ w przypadku otrzymania dofinansowania trzeba go osiągnąć! Rozwiązaniem w przypadku rozwoju firmy będzie inwestycja ? zakup nowych urządzeń, remont połączony z modernizacją pomieszczeń w których będzie prowadzona sprzedaż bądź oferowana będzie nowa usługa. Zastanówmy się czego dokładnie potrzebujemy, aby osiągnąć cel. Pamiętajmy, aby planowane inwestycje były uzasadnione ekonomicznie, zaplanowane wraz z właściwym rozeznaniem rynku ? o tym będzie szerzej w następnym wpisie o części finansowej pisanego wniosku. Rezultatem będzie rozwiązanie problemu i osiągnięcie celu, czyli wzrost konkurencyjności firmy, wprowadzenie nowej usługi, itp.

 1. Troszkę podrasuj wniosek. Tutaj przydatna będzie wspomniana wcześniej karta oceny – sprawdź za co można dostać dodatkowe punkty. Wiadomo, że na niektóre pozycje nie mamy wpływu ? takie jak liczba mieszkańców w miejscu gdzie będzie realizowana operacja czy płeć beneficjenta. Ale jeśli większą liczbę punktów można uzyskać np. za innowacyjność operacji można już się zastanowić. Może w ramach projektu zakupimy urządzenia i maszyny które mają certyfikat innowacyjności ? wtedy koniecznie należy o tym wspomnieć we wniosku. Może dodatkowe punkty są za szkolenia pracowników albo za utworzenie większej liczby miejsc pracy ? zastanówmy się czy damy radę spełnić dodatkowe wymagania.
 2. Wypełnij odpowiednie pola we wniosku na podstawie tego, co przygotowałeś wcześniej.  Staraj się pisać tak, aby każdy rozumiał na czym polega Twój pomysł. Staraj się unikać trudnego, branżowego słownictwa, a jeśli musisz jego użyć ? dopisz wyjaśnienie. Po napisaniu wniosku daj go do przeczytania komuś innemu, najlepiej osobie, która nie wie na czym polega Twój pomysł. Jeżeli po przeczytaniu będzie dokładnie wiedzieć co chcesz zrobić ? to połowę sukcesu masz już za sobą.
 3. Dokładnie sprawdź wszystkie szczegóły ? czy są wypełnione wszystkie rubryki, czy bezbłędnie wpisałeś dane kontaktowe, czy w wymaganych miejscach są podpisy i pieczątki.  Pamiętaj też żeby upewnić się czy dołączyłeś wszystkie załączniki oraz czy kopie załączników są odpowiednio potwierdzone za zgodność z oryginałem (wg. wytycznych do wniosku).
 4. Sprawdź w jakiej formie należy złożyć wniosek ? jeżeli w ogłoszeniu o naborze jest zapis, że wnioski należy złożyć w dwóch egzemplarzach papierowych i jednym elektronicznym ? koniecznie dostosuj się do wytycznych. Pamiętaj też o stronie wizualnej wniosku ? sprawdź czy strony wniosku nie są poplamione i pomięte. Z doświadczenia mogę dodać, że wnioski składane w skoroszycie z europerforacją są ciut wyżej punktowane niż te złożone w szarej, papierowej teczce.

Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać, że warto spróbować swoich sił w pisaniu wniosków. Jeśli podobał się Tobie ten artykuł proszę, napisz mi o tym w komentarzu. Jeśli nie ? także podziel się swoimi uwagami. Z góry dziękuję.
[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.


[/box]

8 komentarzy

 1. musial9 11 lipca 2014
 2. Marek 16 lipca 2014
 3. Marek 28 lipca 2014
 4. jaroslawkochanski 28 września 2014
  • Magda Grzegorczyk 29 września 2014
 5. Michał 11 października 2014
 6. Pingback: creation site internet marrakech 5 listopada 2016
 7. Pingback: referencement seo marrakech 5 listopada 2016
 8. Wagraf A3 18 września 2019
 9. Pieczątki Online 9 października 2019

Add Comment