Jak zarabiać na sprzedaży samochodów używanych?

Sprzedaż samochodów używanych to świetny sposób na dodatkowy zarobek. Od lat staram się dywersyfikować moje źródła dochodów i to jest sposób na jeden z nich. Traktuję to raczej jako formę inwestycji (o czym pisałam już tutaj) i hobby. Nie zbiłam w ten sposób fortuny (i pewnie raczej nie zbiję), ale na drobne wydatki się uzbiera 🙂 Zawsze staram się mieć na stanie co najmniej dwa samochody na sprzedaż, więc wypowiadać się będę z perspektywy osoby, która nie zajmuje się handlem zawodowo.

 

Czy rynek nie jest już przepełniony?

To pierwsze pytanie jakie zadają mi inne osoby, gdy się dowiadują jakie jest moje hobby. Gdy zajrzysz na jakikolwiek serwis ogłoszeniowy, zobaczysz, że samochodów na sprzedaż jest całe mnóstwo. Czy jest więc tam miejsce na nowych sprzedawców?

 

Kilka faktów:

 • W Polsce na 1000 mieszkańców zarejestrowanych jest 653 pojazdów. Jest to więcej niż średnia unijna (484 samochody).*
 • Statystycznie Polak zmienia samochód średnio co 3.5 roku (a rzadziej zmieniamy na przykład sprzęt AGD, RTV, czy bank w którym prowadzimy rachunek). *
 Moim zdaniem, jeśli masz odpowiednie podejście, znajdzie się tam także miejsce dla Ciebie.

 

Strategie sprzedaży

Najważniejsza jest strategia, czyli plan na to co i jak chcesz sprzedawać. Pomysłów jest bardzo dużo a Ty musisz wybrać coś dla siebie lub tak jak ja, próbować wszystkiego na raz 🙂 Najpopularniejsze strategie to:

 

     najpopularniejsze marki

          Gdy przejrzysz raporty najczęściej kupowanych samochodów w Polsce zauważysz, że od lat królują te same marki. Można więc się spodziewać, że teoretycznie będzie można je szybko sprzedać. Pomimo, że popyt jest na nie największy, to jest tam też największa konkurencja.

 

     niszowe marki

     Sprzedając samochody, które nie są popularne, możesz liczyć na to, że konkurencja będzie niewielka. Musisz jednak zadać sobie pytanie, kto będzie szukał takiego auta i jak do tych osób trafić. Jest to o tyle fajna metoda, że jest naprawdę wiele bardzo fajnych i dopracowanych modeli samochodów, o których ludzie po prostu nie wiedzą. Gdy znajdziesz potencjalnego nabywcę, musisz go tylko przekonać, że to jest to, czego szuka.

 

     samochody na zamówienie

     Możesz zacząć sprzedaż samochodów od całkiem drugiej strony – najpierw znaleźć klienta, który chce kupić samochód, a ty dla niego go wyszukasz i sprzedasz. Masz więc zapewniony popyt, ale musisz liczyć się z tym, że jeśli samochód nie spełni oczekiwań sprzedającego to z nim zostaniesz 🙂

 

     zabytki

     Kupując i remontując klasyki motoryzacji można sporo zarobić a taka praca da wiele satysfakcji. Kolekcjonerów i miłośników starych aut jest wielu dlatego jeśli odpowiednio podejdzie się do tematu można sporo zarobić.

 

     pojazdy jako inwestycja

     Jest to podobna strategia do tej dotyczącej zabytków, jednak tu traktujemy samochód jako inwestycję długoterminową, licząc że po latach pojazd zwiększy swoją wartość. Gdybym pięć lat temu kupiła kilka motocykli Wsk (można było je kupić nawet po 500zł) to dziś na każdym egzemplarzu zarobiłabym 1000-1500zł. Ciekawe jak ich cena będzie kształtować się za kilka lat? Dziś jednak specjaliści od inwestycji w auta twierdzą, że obecnie najlepiej inwestować w zadbane i oryginalne modele z lat 90 – to one ponoć będą teraz najszybciej zwiększać swoją wartość.

 

     tanie auta/szrot

     Auta o wartości do 5.000zł to bardzo wdzięczny segment. Kupujący nie należą do bardzo wymagających (choć zdarzają się wyjątki), bo spodziewają się, że w tej cenie „igły” raczej nie kupią. Takie auta raczej szybko się sprzedają, a nawet gdy ich nie sprzedamy, to można zawsze sprzedać części a resztę oddać na złom.

     auta luksusowe

     Od razu mówię, że nie mam pojęcia jak wygląda sprzedaż samochodów z tej najwyższej półki, bo nigdy nie miałam przyjemności ani kupować, ani sprzedawać takich aut. Domyślam się jednak, że jeśli cena używanego, kilkuletniego Porshe dochodzi do kilkuset tysięcy złotych, to prowizja pewnie też jest spora.

 

     bardzo wąska specjalizacja

     Przez lata miałam okazję spotykać się z bardzo różnymi sprzedającymi i kupującymi samochody. Spotkałam też takich, którzy mają bardzo wąską specjalizację – kupują na przykład tylko i wyłącznie Mercedesy A klasy lub tylko i wyłącznie Nissany. Ciężko było mi się dowiedzieć, co konkretnie z nimi robią. Gdzieś tam słyszałam plotki, że ktoś kupuje tylko na części, ktoś inny sprzedaje je do państw Afryki. Skoro inni tak robią, może i Tobie uda się wymyślić jakąś wąską specjalizację, która okaże się strzałem w dziesiątkę i Twoim sposobem na biznes?

 

     inne pojazdy

     Rynek motoryzacyjny to nie tylko samochody osobowe (choć to 77% rynku*). Można próbować swoich sił w handlu motocyklami, maszynami rolniczymi i leśnymi, samochodami ciężarowymi. Od dłuższego czasu zastanawiam się, jak wygląda rynek maszyn budowlanych (zawsze chciałam pojeździć walcem drogowym, serio). Może kiedyś wezmę się właśnie za to.

 

Jak widzisz, możliwości zarobku na sprzedaży samochodów używanych jest całe mnóstwo. Nie licz jednak na to, że jest to sposób na biznes szybki, łatwy i przyjemny. Owszem, ma zalety (możesz pojeździć różnymi modelami aut), można na tym sporo zarobić, ale jak w każdym biznesie bywa różnie. Najciekawsze jest to, że chyba nie ma reguły na to, która strategia sprawdzi się najlepiej (chyba, że się mylę, daj znać w komentarzu). Sprzedawałam i samochody bardzo tanie, i trochę droższe, osobowe, zabytkowe, dostawcze a nawet ciężarowe. Jedne sprzedawały się szybciej (mój rekord to dwie godziny po wystawieniu ogłoszenia) a inne dłużej (jedno auto „leżakowało” u mnie 18 miesięcy). Na jednych zarobiłam więcej, do kilku musiałam dołożyć. Ale to już temat na osobny wpis.

 

A może Ty też sprzedajesz samochody? Liczę na ciekawe komentarze i Twoje uwagi.

 

* Żródło: Raport motoraporter

19 komentarzy

 1. Hubert Oleszczuk 12 maja 2016
 2. Maciej 24 maja 2016
 3. Adam 14 sierpnia 2016
 4. Kristof 31 stycznia 2017
 5. Dejw 2 lutego 2017
 6. Mia 6 listopada 2017
 7. Dariusz Szmyd 9 listopada 2017
 8. ola 16 marca 2018
 9. Paulina 25 maja 2018
 10. Nadia_23 4 czerwca 2018
 11. inne 6 czerwca 2018
 12. Lilka 7 czerwca 2018
 13. Take Care Polska 4 września 2019
 14. Kasia 3 października 2019
 15. Marek 20 stycznia 2020
 16. Młody 14 maja 2020
 17. ffff 13 czerwca 2020
 18. EC Biuro Rachunkowe 5 sierpnia 2021
 19. Sprawny 13 sierpnia 2021

Add Comment