Zmiany i optymalizacja bloga – podsumowanie

Osoby, które często zaglądają na bloga mogą zauważyć pewne zmiany. Pracowałam nad nimi przez ostatnie tygodnie. Już dawno myślałam o odświeżeniu wyglądu bloga a teraz wreszcie nadarzyła się okazja – pod koniec roku można było znaleźć naprawdę duże obniżki cen na motywy premium do wordpressa.

Zmiana szablonu

Szukałam prostego szablonu. Poprzedni mi się podobał, ale miał jedną wadę – bardzo długo się ładował. To ponoć norma w szablonach z EleghantThemes. Nie pomagała ani optymalizacja mediów, ani instalacja wtyczek, które miały podkręcić szybkość. A jak wiadomo wolno ładujących się stron nie lubią ani użytkownicy ani google. Mnie samą denerwowało to, że strona aż tak długo się ładuje. Zdecydowałam się więc na szablon Schema reklamowany jako najszybciej ładujący się szablon do wordpressa.
Ładowanie bloga troszkę przyspieszyło:
Ładowanie strony przed zmianą szablonu

Szybkość ładowania strony przed zmianą szablonu

Szybkość ładowania strony po zmianie szablonu

Szybkość ładowania strony po zmianie szablonu

Wciąż pracuję nad szybkością ładowania się strony, bo nie jest to wartość, która mnie satysfakcjonuje. Ale sam szablon jest bardziej przyjazny dla użytkowników i mi osobiście się podoba 🙂 Ponadto blog zyskał nowe logo i baner.

Optymalizacja bloga

Liczba wejść na mojego bloga przechodzi moje najśmielsze oczekiwania – w zeszłym miesiącu było ponad 1000 odwiedzin. Dla większości blogerów taka liczba jest pewnie śmiesznie mała, dla mnie jednak ta liczba jest bardzo, bardzo duża. Cieszę się, że tak chętnie zaglądacie na mojego bloga. Aby jeszcze więcej osób mogło zaglądać na stronę postanowiłam wycisnąć jeszcze więcej z SEO.
Dotychczas starałam się używać aktywnie wtyczki WordPressSEO by Yoast, pisać metaopisy, dodawać tagi, oprócz tego dodawać opisy mediów. Opłaciło się, bo według narzędzia SEMStorm google zaindeksowało 156 słów kluczowych! I to tylko dla 22 artykułów które pojawiły się na blogu w zeszłym roku!
Liczba słów kluczowych

Liczba słów kluczowych

Stronę podzieliłam na bardziej czytelne kategorie:
 • Dotacje – w tej kategorii znajdą się wszystkie artykuły związane z pozyskiwaniem środków na działalność gospodarczą. Artykuły z tego działu cieszą się sporą popularnością, mam nadzieję, że nadal będziesz znajdować tutaj interesujące informacje.
 • Finanse firmy – tutaj znajdą się artykuły dotyczące optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, zewnętrznych źródeł finansowania oraz wszystkich tematów dotyczących finansów w firmie.
 • Motywacje – stała dawka motywacji do założenia i prowadzenia własnej firmy, porady dla początkujących jak i zaawansowanych biznesmenów.
 • Pomysły na biznes – największy dział na którym znajdziesz zbiór ciekawych pomysłów na prowadzenie własnego biznesu.
 • Porady praktyczne – tutaj znajdziesz porady praktyczne z różnych dziedzin (nie tylko z zakresu biznesu – na przykład ten artykuł także znajduje się w tej kategorii).
 • Reklama firmy – dział z artykułami zawierającymi pomysły na reklamę firmy.
Ponadto na tej stronie znajdziesz się spis wpisów na blogu.

Artykuły

Na blogu pojawił się nowy cykl – na początku każdego miesiąca będę przedstawiać informacje na temat możliwości pozyskania dofinansowania, ciekawych szkoleń oraz inne aktualności.
Ponadto mam mocne postanowienie regularnego pisania – mój cel to 6 artykułów miesięcznie. Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać taki standard – ale jeśli się nie uda, to … trudno 🙂 Nie lubię pisać na siłę, chcę, aby wszystkie teksty na blogu były ciekawe dla czytelników.

Social media

Staram się regularnie zamieszczać newsy na facebooku. Jeśli jeszcze nie polubiłeś mojego fanpage, będzie mi bardzo miło jeśli to zrobisz. Zamieszczam tam informacje o nowych postach oraz wrzucam ciekawe informacje dotyczące biznesu, dotacji, które znajduję w sieci.

Zrezygnowałam całkowicie z kont na twitterze i google plus. Chociaż wiem, że google bardzo lubi linki z twittera, to jednak ja nie umiem się do niego przekonać. Tak samo mam z google plus. Nie lubię tych mediów i tyle 🙂

Posiadam jednak konto na Instagramie. Dotychczas nie byłam tam zbyt aktywna – bardziej przyglądałam się co wrzucają inni. W tym roku planuję dużo większą aktywność na tym serwisie, tym bardziej, że w planach mam wiele ciekawych projektów, z których zdjęcia będę zamieszczać właśnie tam. Zapraszam więc do obserwowania. Jeśli Ty także posiadasz konto na Instagramie, to podziel się linkiem do niego w komentarzu – chętnie będę obserwować konta moich czytelników. Widgety do profili na facebooku oraz instagramie znajdują się teraz na stronie.

Newsletter. Zmieniła się także szata graficzna newslettera. Informacje o artykułach wysyłam regularnie na maila, dlatego, jeśli jeszcze nie zapisałeś się na powiadomienia zrób to koniecznie.

Komentarze

Wraz z popularnością bloga wzrosła liczba komentarzy. Dotychczas wszystkie komentarze zatwierdzałam ręcznie. Ponieważ dostawałam sporo spamu, a obsługa komentarzy zajmowała mi sporo czasu, postanowiłam coś z tym zrobić. Zastanawiałam się nad wprowadzeniem systemu komentarzy disqus czy facebook ale w końcu zrezygnowałam. Chciałam, żeby osoby komentujące miały możliwość zostawienia bezpośredniego linka. Można więc śmiało zostawiać komentarz z linkiem do swojej strony dopóki komentarze są na temat i wnoszą coś nowego do dyskusji. Kasuję wszystkie komentarze w stylu „wpadnij do mnie”, „super blog”, itp.

Na koniec mam jeszcze jedną prośbę – jeśli zauważysz, że na stronie coś nie działa, bardzo proszę daj mi o tym znać.

[box]Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz być na bieżąco powiadamiany o najnowszych artykułach, zapisz się na mój newsletter – obiecuję żadnego spamu, tylko wartościowe teksty, a dla Ciebie prezent – 4 wzory biznesplanów do pobrania.

[/box]

7 komentarzy

 1. Marcin 17 stycznia 2015
  • Magda Grzegorczyk 18 stycznia 2015
 2. Travis 18 stycznia 2015
  • Magda Grzegorczyk 18 stycznia 2015
 3. Łukasz 18 stycznia 2015
 4. Magda 25 stycznia 2015
  • Magda Grzegorczyk 26 stycznia 2015

Add Comment